RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

USA nakładają na Turcję sankcje. Chodzi o zakup od Rosji S-400

Waszyngton wielokrotnie krytykował Ankarę za zakup S-400 (fot. Anton Novoderezhkin\TASS via Getty Images)
Waszyngton wielokrotnie krytykował Ankarę za zakup S-400 (fot. Anton Novoderezhkin\TASS via Getty Images)

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na szefa i trzech pracowników działu przemysłu obronnego ministerstwa obrony Turcji za zakup rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400 – poinformował w poniedziałek resort finansów USA swych stronach internetowych.

Kryzys w relacjach USA - Turcja. Powodem są testy rosyjskiego systemu rakietowego

Departament Obrony USA „z całą stanowczością” potępił przeprowadzone przez turecką armię testy rosyjskiego systemu rakietowego S–400. To może mieć...

zobacz więcej

O tym, że Waszyngton wprowadzi restrykcje w związku z nabyciem przez Turcję systemu S-400, informował już w czwartek Reuters, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. Kongres USA zawarł też w budżecie Pentagonu klauzule, przewidujące retorsje wobec Ankary.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oznajmił, że Waszyngton ostrzegał Turcję, iż zakup S-400 będzie stanowił zagrożenie dla amerykańskiej technologii wojskowej i żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Zaapelował do tureckich władz, by w porozumieniu z Ameryką rozwiązały ten problem.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ankara oczekuje, iż NATO i USA będą wspierały Turcję jako swego sojusznika i nie będą nakładały na nią sankcji w związku z nabyciem systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Retorsje zastosowano na mocy Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Przedstawiciele resortu amerykańskiej dyplomacji podkreślają, że do ogłoszenia sankcji dochodzi po serii ostrzeżeń pod adresem Ankary, oficjalnie sojusznika USA w ramach NATO.

Amerykański sprzeciw


Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Przeciwne umowie Turcji z Rosją jest także NATO, którego dowódcy twierdzą, że rosyjska broń nie jest kompatybilna z systemami militarnymi Sojuszu.

Za nieco ponad miesiąc urząd prezydenta USA obejmie Demokrata Joe Biden. Jego otoczenie zapowiada zaostrzenie kursu wobec Ankary.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej