RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Wjazd z impetem na unijne tory”. Wraca pomysł bezpośredniego pociągu do Brukseli

Ekspresy będą dysponować komfortowymi, nowoczesnymi wagonami mogącymi jechać 230 km/h. (fot. Shutterstock/tovovan)
Ekspresy będą dysponować komfortowymi, nowoczesnymi wagonami mogącymi jechać 230 km/h. (fot. Shutterstock/tovovan)

„Polska kolej chce z impetem wjechać na unijne tory. Okazją byłaby zaplanowana na koniec 2021 r. reaktywacja komfortowych transgranicznych pociągów Trans Europe Express (TEE). Połączą one największe europejskie miasta, oferując krótkie czasy przejazdu i likwidując konieczność przesiadek” – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Setki milionów pasażerów kolei dalekobieżnej po uruchomieniu CPK

Po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego można spodziewać się blisko 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej rocznie – poinformowała spółka,...

zobacz więcej

Według przedstawicieli niemieckiego Ministerstwa Transportu (Niemcy są właścicielami marki TEE) wśród relacji mających szansę na uruchomienie w pierwszej kolejności proponowana jest m.in. trasa Warszawa-Berlin-Bruksela.

Ekspresy będą dysponować komfortowymi, nowoczesnymi wagonami mogącymi jechać 230 km/h. – W założeniu TEE ma być kolejową marką premium. Taki „kolejowy hotel” dużej prędkości – powiedział gazecie Michał Beim, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Zamiar włączenia się w Trans Europe Express 2.0 potwierdziło „Rz” również PKP Intercity. Według Katarzyny Grzduk, rzecznika spółki, dla uruchomienia połączenia z Warszawy do Brukseli Intercity planuje współpracę z zagranicznymi przewoźnikami oraz unijną administracją.

Także Ministerstwo Infrastruktury zadeklarowało, że polska kolej jest zainteresowana uruchamianiem pociągów w relacjach międzynarodowych, w tym również nocnych. W Europie takie pociągi nabierają znaczenia, okazując się tańszą i wygodniejszą alternatywą dla linii lotniczych.

– Przyszła realizacja sieci nocnych połączeń jest jednym z elementów przewidywanych do wdrożenia w ramach rozwoju transportu kolejowego w Polsce – powiedział dziennikowi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„Polska oferta będzie zależała m.in. od uzgodnień resortu z odpowiednikami w UE, analiz potencjalnej frekwencji czy konkurencyjności innych środków transportu. Od czterech lat nocne połączenia z powodzeniem rozwijają koleje austriackie, których pociągi Nightjet odniosły komercyjny sukces” – przypomina „Rzeczpospolita”.

W artykule nie wspomniano, czy PKP Intercity planuje zmiany w zakresie sprzedaży biletów. U przewoźników zagranicznych standardowo możliwe jest porównanie cen i zakup biletu online, często po promocyjnej cenie.

Bezpośredni pociąg z Warszawy przez Poznań do Brukseli (także Bazylei i Amsterdamu) kursował w pierwszych latach członkostwa Polski w UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej