RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biedronka zapłaci setki milionów kary za nieuczciwe praktyki

Właściciel Biedronki zarobił na tych praktykach ponad 600 mln zł (fot. K.Serewis/SOPA Images/LightRocket/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Właściciel Biedronki zarobił na tych praktykach ponad 600 mln zł (fot. K.Serewis/SOPA Images/LightRocket/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Prezes UOKiK nałożył ponad 723 mln zł kary na właściciela sieci sklepów Biedronka, spółkę Jeronimo Martins Polska. Jako powód podał wykorzystywanie przez nią przewagi kontraktowej. Urząd twierdzi, że spółka w arbitralny sposób narzucała dostawcom niektóre rabaty.

Banki miały rok na zmianę praktyk. UOKiK postawił zarzuty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty Bankowi Handlowemu i Bankowi Pocztowemu, które nie rozliczają prawidłowo...

zobacz więcej

Jak podał UOKiK, z informacji zebranych przez urząd antymonopolowy wynika, że kontrahenci byli informowani o konieczności udzielenia rabatu dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, po zrealizowaniu dostaw.

Tym samym zawierając umowę nie wiedzieli, ile zarobią, ponieważ w każdej chwili właściciel Biedronki mógł zażądać pomniejszenia wynagrodzenia poprzez przyznanie dodatkowego rabatu w sobie tylko znanej wysokości – podał UOKiK.

Według Urzędu właściciel Biedronki zarobił na tych praktykach ponad 600 mln zł w latach 2018-20. Dlatego Prezes Urzędu nałożył na Jeronimo Martins Polska karę w wysokości 723 mln zł.

źródło:

Zobacz więcej