RAPORT

Wojna na Ukrainie

Świecący żłóbek na wzgórzu. Z dedykacją dla medyków [WIDEO]

Żłóbek bożonarodzeniowy rozświetlił wzgórze Trzech Krzyży w Manaroli we włoskiej Ligurii. Widok świecących postaci, które przedstawiają scenę narodzin Dzieciątka Jezus, zachwyca mieszkańców już od 30 lat. Blisko 300 figur powstało z materiałów ekologicznych – niewykorzystanych lub przetworzonych. Mierzą od jednego do trzech metrów.

Przygotowania do Bożego Narodzenia. W Watykanie stanęła choinka

Choinka bożonarodzeniowa dotarła na plac Św. Piotra w Watykanie. Świerk ma ok. 26 m wysokości i 70 cm średnicy. Pochodzi z wielowiekowych lasów w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Figury przedstawiające m.in. pasterzy, owieczki, rolników przygotował szopkarz Mario Andreoli. Jego dzieła nawiązują do lokalnego morskiego krajobrazu. Pojawiają się rybacy, a także ryby i delfiny.

Szczyt zajmuje szopa z Dzieciątkiem Jezus , Maryją, św. Józefem i z gwiazdą betlejemską. W tym roku przedstawienie  sceny Bożego Narodzenia w Manaroli dedykowano pielęgniarzom i lekarzom, ponieważ – jak tłumaczył Mario Andreoli – „są prawdziwymi aniołami stróżami”.

Do utworzenia świecącego  żłóbka bożonarodzeniowego  wykorzystano 8 km kabli elektrycznych, 17 tys. żarówek i zasilacz systemu fotowoltaicznego. Oświetla on ok. 4 tys. m kw. terenu.

W przygotowanie żłóbka włącza się cała lokalna społeczność. W 2007 r.  szopka  trafiła do księgi rekordów Guinnessa.

Tegoroczna inauguracja z powodu sytuacji epidemiologicznej odbyła się bez tłumów. – W tym roku nie poszło najlepiej ze względu na złą pogodę, a trochę przez to, co się wydarzyło – powiedział włoskiej telewizji RAI Andreoli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej