RAPORT

Pogarda

Dziennikarz „GW” na tropie świątecznych ozdób. Fake news Czuchnowskiego

Fake newsa udostępnił Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” (fot. Twitter/Wadek83038026, arch.PAP/Paweł Supernak)
Fake newsa udostępnił Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” (fot. Twitter/Wadek83038026, arch.PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

„PiS aresztowało choinkę bożonarodzeniową”? Grafika o takiej treści krąży w internecie i mediach społecznościowych, rozsyłana przez sympatyków opozycji. Wpis udostępnił na Twitterze też dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski. Problem w tym, że obrazek to oczywisty fake news, dodatkowo oparty na fotomontażu, którego podstawę stanowi zdjęcie z archiwalnego artykułu w... „Wyborczej”.

Dziennikarze GW zaglądają sędziemu do łóżka. KPH: Nie konsultowali tego z nami

„Nikt z obecnego zespołu pracowniczego Kampanii Przeciw Homofobii nie czytał tekstu o Kamilu Zaradkiewiczu przed jego publikacją. Jako organizacja...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu Czuchnowski został nagrodzony w kategorii Dziennikarstwo śledcze w obfitującym w tym roku w kontrowersje konkursie Grand Press.

Dziennikarz w swoich mediach społecznościowych nie kryje antypatii do rządu, a wśród udostępnianych przez niego wpisów są te znane z hejterskich profili, jak Sok z Buraka czy Lotna Brygada Opozycji.

Zobacz także: Czuchnowski z „GW” chwali się kradzieżą

To nie pierwszy raz, gdy Czuchnowski publikuje fake newsa . Tym razem jednak już na pierwszy rzut oka widać, że udostępnione przez dziennikarza zdjęcie jest fotomontażem, a policjanci, którzy rzekomo „aresztują choinkę”, są do niego „doklejeni”.


Prawdziwe jest tylko zdjęcie choinki, które pochodzi zresztą z tekstu w „Gazecie Wyborczej” z 2018 r., gdy grupa sędziów w holu krakowskiego sądu okręgowego ustawiła choinkę. „Ubrani w koszulki z takim samym napisem oraz hasłem »Nie damy się zastraszyć« (…) osobiście zawiesili na niej »konstytucyjne« bombki i szpic. Wcześniej zawiadomili o akcji dyrekcję sądu” – opisywała gazeta. Podobną akcję relacjonowano w zeszłym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej