RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Etna wybuchła. Fontanna lawy i chmura gęstego popiołu [WIDEO]

Wybuch Etny w kamerze termowizyjnej (fot. Associazione Italiana di Vulcanologia; Getty Images / Barcroft Media via Getty Images))
Wybuch Etny w kamerze termowizyjnej (fot. Associazione Italiana di Vulcanologia; Getty Images / Barcroft Media via Getty Images))

17 wstrząsów sejsmicznych odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin na Sycylii, gdzie aktywność zwiększyła Etna. Największy wulkan Europy w niedzielę wyrzucił w niebo smugi gęstego popiołu i fontannę lawy. Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii Włoch podaje, że erupcja następuje z dwóch szczelin otwartych po południowej stronie krateru. Widać to na opublikowanych przez naukowców filmach.

Czego Polacy szukali w internecie w tym roku? Raport Google

Koronawirus, Joe Biden i… pomysł na makaron są wśród najpopularniejszych haseł, które Polacy wyszukiwali w internecie. Google przygotował...

zobacz więcej

Etna często wybucha ze względu na swoje położenie – pomiędzy płytami tektonicznymi Afryki i Eurazji, a także uskok między płytą afrykańską i jońską. To dzięki pochyleniu tej ostatniej magma może wypływać na powierzchnię.

Do najpoważniejszej erupcji w ostatnich latach doszło w 2017 roku, gdy 16 marca zostało rannych 10 osób, w tym ekipa reporterów BBC.

W niedzielę, przed pierwszym wybuchem, odnotowano trzęsienie ziemi o sile 2,7 stopnia w skali Richtera.

Nagranie wybuchu Etny


Tryskającą w górę jak z fontanny lawę widać na filmie, który opublikował Boris Behncke z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Aktywność wulkanu zarejestrowały też kamery na Sycylii skierowane na Etnę.


Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że centrum aktywności sejsmicznej znajduje się w rejonie krateru SE Etny.

W ostatnim czasie notuje się wzmożoną aktywność wulkaniczną i sejsmiczną na całym świecie – wskazuje serwis twojapogoda.pl. Jak dodaje, niemal w tej samej chwili doszło do erupcji wulkanów w Indonezji, Japonii, Nikaragui i we Włoszech. Silne wstrząsy nawiedziły też Alaskę, Rosję, Chile, Argentynę i Ocean Południowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej