RAPORT

Wojna na Ukrainie

Historyk: to mit, że Niemcy Zachodnie wspierały Solidarność w stanie wojennym

Dziś mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego (fot. PAP/Marek Janicki)
Dziś mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego (fot. PAP/Marek Janicki)

W Polsce i Niemczech pokutuje mit mówiący, że Niemcy Zachodnie wspierały Solidarność w stanie wojennym – zwraca uwagę specjalizujący się w badaniu dziejów najnowszych, polski i niemiecki historyk, prof. Bogdan Musiał. Naukowiec twierdzi, że jest to obraz nieprawdziwy. Uwagę zwraca szczególnie na działania ówczesnego kanclerza RFN Helmuta Schmidta.

39 lat temu wprowadzono stan wojenny. „Zapal Światło Wolności”

Do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”, która upamiętni w niedzielę wprowadzenie przed 39 laty stanu wojennego w Polsce, zachęca IPN....

zobacz więcej

W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, badacz, którego interesują działania ówczesnych władz PRL w kontekście polityki Moskwy, Berlina Wschodniego i Bonn, będący zarazem świadkiem tamtego czasu jako górnik w kopalniach węgla kamiennego Wieczorek i Wujek, przypominał w Polskim Radiu 24, że rządzone przez Ericha Honeckera NRD wspierało reżim Wojciecha Jaruzelskiego. Jak mówił, „Honecker nie tylko naciskał na Jaruzelskiego na wprowadzenie w Polsce porządku komunistycznego”, ale NRD dostarczało PRL także uzbrojenie dla ZOMO do zwalczania demonstracji.

Mit propolskich działań władz RFN


Historyk mówił, że PRL-owskie władze wspierała także demokratyczna RFN, rządzona przez SPD i nastawionego antypolsko kanclerza Helmuta Schmidta.

– U niego to była pogarda do Polaków i jednocześnie obawa, że Polacy się nie nadają do rządzenia, że nie mają żadnych zdolności organizacyjnych, że faktycznie powinni funkcjonować, jeśli nie pod władzą niemiecką, to sowiecką. On jeździł specjalnie do Waszyngtonu, żeby prezydent Reagan nie wprowadził jakichś sankcji przeciwko juncie Jaruzelskiego. To jest z naszego punktu widzenia oburzające, a w Polsce i w Niemczech mamy funkcjonujący mit, jakoby Niemcy Zachodnie wspierały nas – mówił. Historyk dodał, że „Niemcy Zachodnie wspierały wtedy ten przestępczy reżim, z powodu czego pośrednio cierpieli też obywatele NRD, a w Polsce mamy do dzisiaj publicystów, którzy dmą w tą niemiecką tubę propagandową i twierdzą że Niemcy Zachodnie wspierały naszą Solidarność”. – To jest oczywiście kłamstwem i wymysłem propagandowym – podkreślił Bogdan Musiał.

Premier o stanie wojennym: To był czas szybkiego wejścia w dorosłość

Dla mojego ojca Kornela Morawieckiego to był początek ukrywania się; dla nas początek rozstania z nim i czas szybkiego wejścia w dorosłość – tak w...

zobacz więcej

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego


Dziś mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze, trwał on 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej, internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie „Solidarności” czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

13 grudnia jest Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie o 19.30 i postawienie w oknie zapalonej świeczki. Akcja "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. Wezwał on Amerykanów do wystawienia w okach domów świec na znak solidarności z ciemiężonymi Polakami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej