RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus. Trafią do domowych szopek [GALERIA]

Specjalne błogosławieństwo w Watykanie (fot. Franco Origlia/Getty Images)
Specjalne błogosławieństwo w Watykanie (fot. Franco Origlia/Getty Images)

Papież Franciszek pobłogosławił w niedzielę figurki Dzieciątka Jezus do domowych szopek. Specjalnego błogosławieństwa udzielił podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Franciszek: Przeklinanie jest stylem diabła, wroga, podłości

– Mówić dobrze jest zawsze stylem Boga, przeklinanie jest stylem diabła, wroga, podłości – powiedział papież Franciszek podczas mszy w Watykanie w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z powodu pandemii i związanych z nią restrykcji na plac Świętego Piotra na tradycyjne przedświąteczne błogosławieństwo mogło przyjść mniej osób niż zwykle, co odnotował papież.

Zawsze figurki Jezusa przynoszą tysiące dzieci z Rzymu. W tym roku Franciszek pobłogosławił je także za pośrednictwem mediów transmitujących spotkanie.

Zachęta do radości


W rozważaniach przed modlitwą mówił, że Adwent charakteryzuje „zachęta do radości”. – Oczekiwanie na narodziny Jezusa przeżywamy radośnie, tak, jak gdy czekamy na wizytę osoby, którą bardzo kochamy, przyjaciela, którego dawno nie widzieliśmy, krewnego – zauważył.

– Im bardziej Pan się do nas zbliża, tym większą radość odczuwamy. Im dalej jest, w tym większym jesteśmy smutku. To jest reguła dla chrześcijan – wytłumaczył papież.

Jak zaznaczył, warunkiem osiągnięcia chrześcijańskiej radości jest odwrócenie uwagi od samego siebie i umieszczenie Jezusa w centrum. To, zastrzegł, „nie jest alienacja”.

„Droga takiej radości to nie spacerek”, ponieważ wymaga też oderwania od „światowego życia” – powiedział Franciszek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej