RAPORT

Pogarda

„Twardy lockdown” w Niemczech. Angela Merkel ogłasza szczegóły

W Niemczech od środy zaostrzenie ograniczeń w związku z pandemią  (fot. 	PAP/EPA/RAINER KEUENHOF / POOL)
W Niemczech od środy zaostrzenie ograniczeń w związku z pandemią (fot. PAP/EPA/RAINER KEUENHOF / POOL)

Najnowsze

Popularne

Niemcy zaostrzają ograniczenia, których celem jest powstrzymanie rozwoju pandemii. Od środy na terenie całego kraju ma obowiązywać „twardy lockdown”. Zamkniętych zostanie m.in. większość sklepów oraz szkoły.

Widmo pełnego lockdownu blisko. Sytuacja w Niemczech poważna

W niedzielę Angela Merkel będzie rozmawiać z premierami krajów związkowych o kolejnych restrykcjach w celu powtrzymania pandemii. Jest bardzo...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Decyzje dotyczące kolejnych restrykcjach w celu powstrzymania pandemii zapadły podczas dzisiejszego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami 16 krajów związkowych.

Uzgodniono, że od środy 16 grudnia do 10 stycznia ma być zamknięta większość sklepów. Otwarte pozostaną te, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby, oraz apteki i banki.

Zamknięte mają być też szkoły, a także zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu. Przedsiębiorcy powinni zawiesić działalność lub zorganizować pracę zdalną.

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że rząd wesprze dotknięte tymi decyzjami przedsiębiorstwa kwotą około 11 miliardów euro miesięcznie. Firmy zmuszone do zamknięcia się będą mogły otrzymać zwrot 90 proc. kosztów stałych, czyli nawet o 500 000 euro miesięcznie więcej niż dotychczas.

Szef MSW Niemiec wzywa do natychmiastowego lockdownu

„Jedyną szansą na odzyskanie kontroli nad sytuacją jest lockdown, który musi nastąpić natychmiast” – powiedział tygodnikowi „Spiegel” minister...

zobacz więcej

Obecnie w Niemczech obowiązują obostrzenia, wprowadzone na początku listopada i przez niemiecką prasę nazwane „miękkim lockdownem”. Sklepy hurtowe i detaliczne są otwarte, ale na jednego klienta musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 800 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku większej powierzchni należy zapewnić 20 metrów kwadratowych na klienta.

– Miękki lockdown miał wpływ na ograniczenie pandemii, ale to nie wystarczyło – powiedział premier Bawarii Markus Soeder. – Sytuacja wymknęła się spod kontroli – dodał.

Merkel apeluje o zmianę świątecznych planów


Jak ocenia Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI), sytuacja epidemiczna w Niemczech znacząco pogarsza się od 4 grudnia. Kanclerz Angela Merkel zaapelowała do obywateli o zmianę planów i zrezygnowanie z obchodzenia świąt w dużym gronie.

Najgorsza sytuacja panuje w graniczącej z Polską Saksonii, gdzie już od poniedziałku obowiązywać będzie pełny lockdown, włącznie z zamknięciem szkół i większości sklepów.

W ciągu ubiegłej doby liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła 20,2 tys., co zwiększyło ich łączną liczbę do 1 320 716 – poinformował w niedzielę RKI. Zmarło 321 osób, łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 21 787.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej