RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Hurtownia faktur” pomogła oszustom paliwowym wyłudzić dziesiątki milionów złotych

Przestępcy wystawiali faktury za transakcje, które odbywały się tylko na papierze (fot. policja, zdjęcie ilustracyjne)
Przestępcy wystawiali faktury za transakcje, które odbywały się tylko na papierze (fot. policja, zdjęcie ilustracyjne)

Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali dwie osoby związane z tzw. hurtownią faktur. Z ustaleń Prokuratury Regionalnej w Warszawie wynika, że spółka kierowana przez Zbigniewa D. wystawiła co najmniej 1,7 tys. faktur na łączną kwotę ok. 1,7 mld zł, od których podatek VAT wynosił blisko 317 mln zł. Z usług „hurtowni” korzystał m.in. gang paliwowy, powiązany z gangiem mokotowskim.

Ubojnia produkowała lewe faktury. W gangu miał działać policjant

Kolejnych 12 osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBŚP i BSW z związku ze śledztwem w sprawie gangu działającego wokół ubojni w Kutnie....

zobacz więcej

Na trop „hurtowni faktur” śledczy natrafili rozpracowując gang paliwowy, który od marca 2016 roku do końca czerwca 2017 roku handlował olejem smarowym, zwolnionym z akcyzy i podatku VAT. Oficjalnie olej był on produkowany na zlecenie jednej z czeskich firm. Podmiot ten był kontrolowany przez przestępców.

Olej smarowy był wywożony do Niemiec, gdzie przeładowywano go do cystern, które oficjalnie miały trafiać do firm z Litwy, Łotwy oraz Rumuni. Tak naprawdę olej wracał do Polski, gdzie był sprzedawany jako olej napędowy. Kupowali go właściciele stacji paliw, firm transportowych czy gospodarstw rolnych.

Na jednej sprzedanej cysternie Skarb Państwa tracił 50 tys. zł. A według ustaleń śledczych tygodniowo gang produkował i sprzedawał 25 cystern „paliwa”. W sumie Skarb Państwa stracił niemal 103 mln zł (ponad 72 mln zł z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego oraz niemal 31 mln zł z tytułu podatku VAT). Przestępcy osiągali zaś kolosalne zyski. Wiadomo, że usiłowali „wyprać” ok. 70 mln euro i ok. 140 mln zł, inwestując w nieruchomości i udziały w legalnych firmach. Wśród osób zamieszanych w ten „biznes” znajdowali się trzej członkowie gangu mokotowskiego.

Dla zachowania pozorów legalnej działalności przestępcy potrzebowali podkładek w postaci faktur. Tym zaś zajmowała się grupa stworzona przez Zbigniewa D. Oczywiście on sam trzymał się z boku, a prezesami jego firmy były podstawione osoby. Na jej ślad natrafiono, analizując działania „chrzcicieli” oleju smarowego.

KAS rozbiła grupę wyłudzającą VAT. Zablokowano parę milionów złotych

Jednostki Krajowej Administracji Skarbowej rozbiły karuzelę podatkową działającą w sześciu województwach. Grupa podmiotów obracała olejami...

zobacz więcej

Papierowy koncern paliwowy


Na papierze skala działalności firmy mogła robić wrażenie. Za jej pomocą ekipa „Zbycha” wystawiła co najmniej 1,7 tys. faktur na łączną kwotę ok. 1,7 mld zł, od których podatek VAT wynosił blisko 317 mln zł. – Klientami hurtowni faktur był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały swoistego „zakupu” faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych.

Dokonując zakupu „nabywcy” nie tylko w sposób nieuczciwy generowali koszty uzyskania przychodów, ale dokumentowali sprzedaż poprzez stacje paliw oleju napędowego, który pochodził z nieustalonego źródła. Grupa działała od początku stycznia 2015 roku do końca sierpnia 2019 roku w Warszawie, Górnym Śląsku, Kielecczyźnie, Pomorzu, Ziemi Lubuskiej oraz w innych miejscach Polski – poinformował prok. Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Boss grupy został zatrzymany na początku stycznia br. W ostatnich dniach funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie ujęli kolejne dwie osoby pracujące w. „hurtowni faktur”. Podczas przeszukań jednego z ośrodków jeździeckich odkryto dokumenty dotyczące nielegalnej działalności grupy Zbigniewa D.

KAS wykryła karuzelę VAT-owską. Skarb Państwa odzyskał ponad 50 mln

Funkcjonariusze mazowieckiej KAS skontrolowali spółkę zajmującą się handlem międzynarodowym, która zaniżyła wartość podatku VAT. Tym samym naraziła...

zobacz więcej

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zarzuty tzw. zbrodni fakturowej, posługiwania się fakturami wystawionymi w sposób nierzetelny oraz prania brudnych pieniędzy. Sąd aresztował te osoby na trzy miesiące. Za „zbrodnię fakturową” grozi im nawet 25 lat więzienia.

W śledztwie status podejrzanych ma w sumie 13 osób, z czego wobec 12 stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

źródło:
Zobacz więcej