RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zodiak. Po 51 latach rozszyfrowali wiadomość od seryjnego mordercy

Zodiak podejrzany jest o zamordowanie pięciu osób (fot. Bettmann/Contributor/Getty Images)
Zodiak podejrzany jest o zamordowanie pięciu osób (fot. Bettmann/Contributor/Getty Images)

Czy to pomoże ustalić, kim był najbardziej znany seryjny morderca XX wieku? Trójka matematyków-amatorów rozpracowała 340-znakowy szyfr, który Zodiak wysłał pocztą do redakcji San Franciso Chronicle w 1969 roku.

Rosja: Zatrzymany „Nadwołżański maniak” miał zabić nawet 26 kobiet

Mężczyznę podejrzanego o seryjne morderstwa starszych kobiet zatrzymano w Tatarstanie w Rosji. Media nazwały go „nadwołżańskim maniakiem”, ponieważ...

zobacz więcej

Pod koniec lat 60. Zodiak zabił pięć osób, choć sam przypisał sobie 37 morderstw. Uwielbiał czytać o sobie w mediach i często kontaktował się z lokalnymi redakcjami, wysyłając zakodowane wiadomości.

Najbardziej znany szyfrogram nazwano „kodem 340”. Przez ponad pół wieku amerykańskie służby nie mogły poradzić sobie z rozwikłaniem zagadki.

Kilka dni temu trzech naukowców poinformowało FBI, że udało im się złamać kod Zodiaka. Dokonali tego programista z USA David Oranchak, programista z Belgii Jarl Van Eycke oraz matematyk z Australii Sam Blake.

 

Złamanie kodu potwierdziło Federalne Biuro Śledcze. Rozszyfrowana wiadomość od Zodiaka brzmi:

„Mam nadzieję, że dobrze się bawisz próbując mnie złapać. W programie telewizyjnym to nie byłem ja [to odniesienie do talk-showu w lokalnej TV w San Francisco, do którego zadzwonił nieznany mężczyzna podając się za Zodiaka]. Nie boję się komory gazowej, bo szybciej wyśle mnie na raju (angielskie słowo „paradise” oznaczające „raj” zabójca napisał z błędem jako „paradice” - red.). Ponieważ mam teraz wystarczająco dużo niewolników, którzy pracują dla mnie, a wszyscy inni nie mają nic, gdy osiągną raj, więc boją się śmierci. Nie boję się, bo wiem, że moje nowe życie będzie łatwe w rajskiej śmierci.”

Poszukiwania Zodiaka wciąż trwają. Amerykańskie prawo nie uznaje przedawnienia w przypadku morderstw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej