RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Brak maseczki w transporcie publicznym. Lewica ma pomysł na karę

Maseczki w transporcie publicznym są obowiązkowe (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)
Maseczki w transporcie publicznym są obowiązkowe (fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC)

Najnowsze

Popularne

Wpisanie do prawa przewozowego możliwości pobierania karnych opłat lub wyproszenia z pojazdu pasażera, który nie stosuje się do obowiązku zakrywania ust i nosa, przewiduje projekt nowelizacji przygotowany przez grupę posłów Lewicy.

Prezydent precyzuje, kiedy będą mogły ruszyć szczepienia przeciw COVID-19

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że kilka dni po zaakceptowaniu szczepionki koncernu Pfizer przez Europejską Agencję Leków będzie ona mogła być...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nowelizacja, której projekt został wniesiony do Sejmu, polegałaby na zmianie jednego artykułu. – Ta nowela Prawa przewozowego jest bardzo krótka i prosta. Chodzi o to, by na te osoby, które w pojeździe – w pociągu, autobusie, tramwaju - nie zakrywają ust i nosa, można było nałożyć dodatkową opłatę – powiedziała PAP posłanka Lewicy Paulina Matysiak.

Dodała, że przy obecnych przepisach nie można takiego pasażera wyprosić ani nałożyć na niego dodatkowej opłaty, bowiem brakuje jasnej podstawy prawnej. – Ustawa pozwoli nałożyć tę opłatę, a w konsekwencji doprowadzi do tego, że więcej osób będzie przestrzegało nakazu zakrywania ust i nosa, co zwiększy bezpieczeństwo pasażerów, ale i obsługi – kierowców i konduktorów – zauważyła.

Wszyscy przewoźnicy


Przepisy będą dotyczyły zarówno przewoźników prywatnych jak i państwowych. – Prawo przewozowe dotyczy wszystkich przejazdów, nowelizacja umożliwi im dostosowanie własnych regulaminów. Brak biletu powoduje nałożenie dodatkowej opłaty - różnej wysokości w zależności od przewoźnika, kolejnym elementem byłby brak maseczki – powiedziała posłanka.

Zaznaczyła, że nowa regulacja dotyczyłaby tych, których obejmuje obowiązek zakrywania ust i nosa w świetle rozporządzenia Rady Ministrów, które wyłącza z tego obowiązku na przykład dzieci poniżej 5 lat czy osoby, które nie mogą go spełnić z powodu z pewnych niepełnosprawności lub zaburzeń. – Dotyczy to tych, którzy nie reagują na uwagi, że trzeba nosić maseczkę, lub zakładają ją tylko chwilę – wyjaśniła. Zwróciła też uwagę, że proponowany przepis pozwoli wywierać nacisk na nieprzestrzegających wymogu noszenia maseczki i zachowania dystansu pasażerów korzystających z lokalnych połączeń kolejowych, gdzie – inaczej niż w Intercity – ograniczenia liczby podróżnych nie zapewnia system rezerwacji.

– O ile autobus łatwo można zatrzymać, a kierowca może poprosić, by pasażer wysiadł z różnych powodów, np. dlatego, że została przekroczona dozwolona liczba podróżnych, to z pociągiem jest gorzej, nie tylko dlatego, że jest mniej stacji, ale także dlatego, że nieplanowe zatrzymanie pociągu może spowodować opóźnienia innych składów i zaburzyć całą siatkę połączeń – dodała Matysiak.

Autorzy proponują, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać w dzień po ogłoszeniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej