RAPORT

Wojna na Ukrainie

Setki milionów pasażerów kolei dalekobieżnej po uruchomieniu CPK

Program kolejowy CPK zakłada realizację do 2034 r. łącznie 1789 km linii kolejowych (fot. Shutterstock/Denis Belitsky)
Program kolejowy CPK zakłada realizację do 2034 r. łącznie 1789 km linii kolejowych (fot. Shutterstock/Denis Belitsky)

Po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego można spodziewać się blisko 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej rocznie – poinformowała spółka, prezentując Pasażerski Model Transportowy. Wyjaśniła, że będzie to 95 mln pasażerów w pociągach Intercity i 25 mln w regionalnych ekspresach

Horała: Rozpoczynamy pozyskiwanie gruntów pod CPK

Zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki CPK; rozpoczynamy...

zobacz więcej

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała opracowany przez nią Pasażerski Model Transportowy (PMT), a także sieciową prognozę ruchu pasażerskiego w Polsce, które uwzględniają transport drogowy, kolejowy i lotniczy.

– Dzisiaj przedstawiamy Pasażerski Model Transportowy. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowy model analizy przepływu pasażerów, kształtowania się ruchu – powiedział na konferencji online wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Analiza przepływu pasażerów


Jak dodał, takie analizy ruchu zawsze trzeba wykonywać, kiedy planuje się nowe inwestycje.

– CPK, bazując na pracach prowadzonych wcześniej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, (...) zbudowało kompleksowy model ruchu. Będziemy go używali do modelowania, projektowania naszych inwestycji, ale również będzie on udostępniany. Wszystkie podmioty, instytucje, które w Polsce będą chciały budować, inwestować w infrastrukturę komunikacyjną  , będą mogły z tego modelu korzystać – powiedział Horała. Prezes spółki CPK Mikołaj Wild przekazał, że Pasażerski Model Transportowy uwzględnia różne środki transportu, w tym ruch samochodowy, przewozy autobusowe i operacje lotnicze.

Jeden z największych portów lotniczych Azji doradcą strategicznym CPK

Lotnisko Incheon z Seulu, jeden z największych portów Azji, będzie doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Informację o wygranym...

zobacz więcej

– Pozwala to  na wiarygodną i spójną dla całego obszaru Polski prognozę zmian , jakie przyniesie realizacja inwestycji CPK. (...) Dzięki modelowi będziemy w stanie jeszcze lepiej dostosowywać ofertę przewozową tak, abyśmy mogli jako kolej konkurować z transportem lotniczym i samochodowym – powiedział Wild.

Spółka w komunikacie przekazała, że  budowa Portu Solidarność  i nowych linii kolejowych CPK „pozwoli na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce”.

„Zgodnie z prognozą, po uruchomieniu CPK można spodziewać się blisko 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej: 95 mln pasażerów w pociągach kategorii Intercity i 25 mln w regionalnych ekspresach” – czytamy w komunikacie.

Jak dodano, dla porównania: w 2019 r. PKP Intercity przewiozło niespełna 49 mln pasażerów (w tym roku wynik będzie znacząco niższy w związku z epidemią COVID-19). W najbliższym czasie planowane jest dalsze uszczegółowienie prognoz dla ruchu regionalnego o nowe założenia, w tym m.in. uwzględniające program Kolej Plus.

Dobra dostępność nowego portu lotniczego


Według najnowszych danych po uruchomieniu nowego lotniska na kluczowym odcinku sieci kolejowej – łączącym Warszawę z CPK – podróżować będzie blisko 65 tys. pasażerów dziennie ;to więcej niż teraz przemieszcza się w ciągu dnia autostradą A2 między Warszawą i Łodzią).

Lotniska będą mogły korzystać ze specustawy do końca 2025 roku

Do końca 2025 r. zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań specustawy...

zobacz więcej

„Nowa infrastruktura kolejowa pozwoli zapewnić bardzo dobrą dostępność nowego portu lotniczego. Jak wynika z wyliczeń CPK, do 40 proc. pasażerów będzie dojeżdżać do CPK koleją” – napisano.

Program kolejowy CPK  zakłada realizację do 2034 r. łącznie 1789 km linii kolejowych  w ramach 12 ciągów kolejowych (w tym 10 „szprych”). Nowe linie kolejowe będą wykorzystywane do obsługi przede wszystkim pociągów dalekobieżnych, w tym kolei dużych prędkości.

Na początek 45 mln pasażerów


Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność , który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Jak zakładają harmonogramy, do końca 2023 r. spółka CPK planuje rozpoczęcie pierwszych robót budowlanych, a ich ukończenie – do końca 2027 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej