
Po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego można spodziewać się blisko 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej rocznie – poinformowała spółka, prezentując Pasażerski Model Transportowy. Wyjaśniła, że będzie to 95 mln pasażerów w pociągach Intercity i 25 mln w regionalnych ekspresach
Zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki CPK; rozpoczynamy...
zobacz więcej
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała opracowany przez nią Pasażerski Model Transportowy (PMT), a także sieciową prognozę ruchu pasażerskiego w Polsce, które uwzględniają transport drogowy, kolejowy i lotniczy.
– Dzisiaj przedstawiamy Pasażerski Model Transportowy. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowy model analizy przepływu pasażerów, kształtowania się ruchu – powiedział na konferencji online wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Lotnisko Incheon z Seulu, jeden z największych portów Azji, będzie doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Informację o wygranym...
zobacz więcej
– Pozwala to na wiarygodną i spójną dla całego obszaru Polski prognozę zmian , jakie przyniesie realizacja inwestycji CPK. (...) Dzięki modelowi będziemy w stanie jeszcze lepiej dostosowywać ofertę przewozową tak, abyśmy mogli jako kolej konkurować z transportem lotniczym i samochodowym – powiedział Wild.
Spółka w komunikacie przekazała, że budowa Portu Solidarność i nowych linii kolejowych CPK „pozwoli na dwukrotny wzrost liczby pasażerów w pociągach dalekobieżnych w Polsce”.
„Zgodnie z prognozą, po uruchomieniu CPK można spodziewać się blisko 120 mln pasażerów kolei dalekobieżnej: 95 mln pasażerów w pociągach kategorii Intercity i 25 mln w regionalnych ekspresach” – czytamy w komunikacie.
Jak dodano, dla porównania: w 2019 r. PKP Intercity przewiozło niespełna 49 mln pasażerów (w tym roku wynik będzie znacząco niższy w związku z epidemią COVID-19). W najbliższym czasie planowane jest dalsze uszczegółowienie prognoz dla ruchu regionalnego o nowe założenia, w tym m.in. uwzględniające program Kolej Plus.
Do końca 2025 r. zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań specustawy...
zobacz więcej
„Nowa infrastruktura kolejowa pozwoli zapewnić bardzo dobrą dostępność nowego portu lotniczego. Jak wynika z wyliczeń CPK, do 40 proc. pasażerów będzie dojeżdżać do CPK koleją” – napisano.
Program kolejowy CPK zakłada realizację do 2034 r. łącznie 1789 km linii kolejowych w ramach 12 ciągów kolejowych (w tym 10 „szprych”). Nowe linie kolejowe będą wykorzystywane do obsługi przede wszystkim pociągów dalekobieżnych, w tym kolei dużych prędkości.