RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podano, ile osób przyjęło szczepionkę w Wielkiej Brytanii

Margaret Keenan, pierwsza zaszczepiona w Wielkej Brytanii (fot. Reuters)
Margaret Keenan, pierwsza zaszczepiona w Wielkej Brytanii (fot. Reuters)

W Wielkiej Brytanii przeciwko koronawirusowi zaszczepiono dotychczas kilkadziesiąt tysięcy osób - poinformował minister zdrowia Matt Hancock. Potwierdził on, że od przyszłego tygodnia szczepienia odbywać się będą także w przychodniach.

Francja wprowadza godzinę policyjną od 15 grudnia

Premier Jean Castex ogłosił w czwartek wprowadzenie godziny policyjnej. Będzie ona obowiązywała od 15 grudnia między godz. 20 a 6. – Nie wygraliśmy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Prowadzimy szczepienia w 73 szpitalach w całej Wielkiej Brytanii. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało zaszczepionych – powiedział Hancock na konferencji prasowej na Downing Street, nie precyzując jednak liczby zaszczepionych.

– Mogę potwierdzić, że wkrótce rozszerzymy nasz program szczepień o kolejnych 10 miejsc w Anglii, od przyszłego tygodnia rozpoczniemy szczepienia w placówkach prowadzonych przez lekarzy pierwszego kontaktu, a przed Bożym Narodzeniem będziemy również szczepić w domach opieki – zapowiedział.

Ponieważ stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka wymaga przechowywania w temperaturze -70 st., na początek szczepienia odbywają się tylko w wyznaczonych szpitalach, gdzie łatwiej o odpowiednie warunki; docelowo szczepienia oprócz szpitali, przychodni i domów opieki mają się odbywać także w specjalnie stworzonych centrach szczepień. Ale w Irlandii Północnej, w odróżnieniu od reszty kraju, szczepienia w domach opieki już są prowadzone.

We wtorek Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła szczepienia przeciwko COVID-19 z wykorzystaniem szczepionki stworzonej przez koncern framacetyczny Pfizer i BioNTech. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 mln dawek szczepionki, co wystarczy dla 20 mln osób: do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki przyjęte w odstępie 21 dni.

źródło:

Zobacz więcej