RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morawiecki: Negocjacje przyniosły nam bardzo dobry rezultat, bardzo dobry budżet [WIDEO]

Negocjacje budżetowe przyniosły nam bardzo dobry rezultat, bardzo dobry budżet; w konkluzjach jest wyraźne zdanie, że nawet samo ustalenie, że jest jakiś problem z tzw. praworządnością nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu sankcyjnego – mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli.

Premier: Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo

„Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo; po pierwsze, budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł; po...

zobacz więcej

Konferencja dotyczyła wynegocjowanego dziś budżetu UE .

– Mamy ustalone konkluzje, wynegocjowane razem z Viktorem, ramię w ramię przez wiele dni. Mamy jednoznaczność. Są tam sformułowania opisujące to, jak ma to wyglądać. Jest tam zapis, że nawet samo ustalenie, że jest problem z praworządnością nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu sankcyjnego – mówił premier.

– Wyeliminowaliśmy niejednoznaczności, wszystkie punkty konkluzji są bardzo precyzyjne. KE zobowiązuje się do stosowania tego rozporządzenia. Co może być mocniejsze niż właśnie to? – dodał.

– Co może być jeszcze mocniejsze, niż właśnie to, że KE, która od strony wykonawczej zapewnia realizację rozporządzenia, zobowiązuje się, że te konkluzje, które bardzo konkretnie określają: to jest rozporządzenie, to jest traktat, tutaj mamy budżet i ochronę budżetu, a tutaj mamy tzw. praworządność. Jest ścisła linia demarkacyjna, pełne oddzielenie tych dwóch wymiarów na tyle, ile można było to zagwarantować w wielu punktach tych konkluzji – podkreślił premier.

„Trwały akt prawa europejskiego”


Jak mówił, „konkluzje są trwałym aktem prawa europejskiego, są bliskie traktatom. Rozporządzenie można zmienić, ale rozporządzenie zgodne z tymi konkluzjami nie będzie łatwe do zmiany”.

– Ustaliliśmy rozdział dwóch tematów: budżetu UE i tzw. praworządności – powiedział Mateusz Morawiecki. – Tak długo więc, jak my nie zgodzimy się na zmianę tych konkluzji, które dzisiaj przyjęliśmy, to również rozporządzenie, które musi być w zgodzie z tymi konkluzjami, nie może być zmienione. Mamy więc dużo mocniejsze gwarancje, niż mieliśmy jeszcze dwa tygodnie, czy dwa miesiące temu – podkreślił Morawiecki.

„Twarde stanowisko przynosi skutek”. Wiceminister o porozumieniu ws. budżetu UE

– Wszystko na to wskazuje, że idziemy w kierunku kompromisu. Przypomnę, że jeszcze parlament musi podjąć uchwałę w zakresie potwierdzenia wejścia w...

zobacz więcej

Premier dodał, że jest to efekt „bardzo żmudnych negocjacji z prezydencją niemiecką”, ale także tych podczas Rady Europejskiej, także tej czwartkowej.

Premier przyznał, że było kilku przeciwników czwartkowych konkluzji. – Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, ponieważ ustaliliśmy dobry rozdział tych dwóch tematów: budżet i ochrona budżetu, tzw. praworządność – zaznaczył szef rządu.

Deklaracja Polski


Zaznaczył, że Polska dołączyła do konkluzji szczytu deklarację. – Tam w jednoznaczny sposób jest określona następująca sekwencja zdarzeń. Muszą się wydarzyć te ruchy, te posunięcia, o których tutaj mówimy i do których zobowiązuje się KE, która ma inicjatywę w tym zakresie i później również inicjatywę w sprawie stosowania rozporządzenia. Muszą się one wydarzyć najpierw i potem dopiero będziemy mieli ratyfikację środków własnych i budżetu wieloletniego przez nasze mechanizmy wewnętrzne – wskazał premier.

– Cały czas te podstawowe gwarancje i dźwignie polityczne trzymamy w naszym ręku. Poprzez tę deklarację, którą też załączamy, w jasny sposób pokazujemy, że trzymamy cały czas rękę na pulsie – zapewnił szef rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej