RAPORT

Pogarda

Drugie życie ikony wrocławskich strajków. Ruszył remont polskiego klasyka [GALERIA]

„Ogórek” trafi na stałe do Centrum Historii Zajezdnia (fot. MPK Wrocław)
„Ogórek” trafi na stałe do Centrum Historii Zajezdnia (fot. MPK Wrocław)

Najnowsze

Popularne

Wrocławski przewoźnik wraz z Politechniką Wrocławską oraz Fabryką Jelcz rozpoczyna remont autobusu Jelcz 043. Pojazd, nazywany potocznie „ogórkiem”, jest nie tylko legendą polskiej komunikacji, ale także ikoną wrocławskich strajków Sierpnia '80. Przewoźnik da mu drugie życie.

Prezes IPN: Stan wojenny był pokazaniem „prawdziwej twarzy” komunizmu

38 lat temu o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się...

zobacz więcej

Był świadkiem powstania wrocławskiej „Solidarności”


– Przypomnijmy, że takim autobusem  Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie teraz znajduje się nasze Centrum – mówi dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor. Miało to miejsce 26 sierpnia 1980 roku. 

Rozpoczęty w ten sposób strajk przyczynił się do powstania wrocławskiej „Solidarności”.

Wielu wrocławian darzy sentymentem wrocławskie „ogórki”, więc powrót klasyka ucieszy mieszkańców miasta.  –  Zadbamy o to, aby wszystko, od lakieru po wykończenie wnętrza, oddawało ducha legendarnego Jelcza 043 – zapewnił prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Prezydent: Sierpień 1980 to fundament wolnej Polski

Szczecin to jeden z kluczowych symboli społecznego protestu w 1980 r. – napisał w liście do uczestników szczecińskich obchodów 40. rocznicy...

zobacz więcej

Popularnego „ogórka” czeka generalny remont


Do zrobienia w autobusie jest prawie wszystko: poszycie zewnętrzne, lakier (kość słoniowa i czerwień), wykończenie wnętrza, w tym foteli i wykładzin. Oprócz tego, mechanicy MPK wyremontują także konstrukcję podwozia i nadwozia. Pojazd ma być gotowy w sierpniu 2021 roku, tak aby mógł wziąć udział w przyszłorocznych obchodach sierpnia 80’.

„Ogórek” trafi na stałe do Centrum Historii Zajezdnia. W tygodniu będzie przywoził do niego dzieci z wrocławskich szkół, a weekendami będą mogli nim podróżować turyści zwiedzający Wrocław. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej