RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przywódcy państw UE zapowiadają większą koordynację w walce z pandemią

W przyjętych konkluzjach Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła informacje o szczepionkach (fot. PAP/EPA/Olivier Matthys/POOL)
W przyjętych konkluzjach Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła informacje o szczepionkach (fot. PAP/EPA/Olivier Matthys/POOL)

Przywódcy państw UE opowiedzieli się na szczycie w Brukseli za wzmocnioną koordynacją w walce z pandemią COVID-19. W przyjętych konkluzjach poparli m.in. wspólne unijne ramy dla szybkich testów antygenowych oraz wzajemne uznawania wyników tych testów. Wezwali też do opracowania krajowych strategii szczepień.

Premier Bawarii apeluje o całkowity lockdown

Premier Bawarii Markus Soeder chce podjęcia po świętach Bożego Narodzenia bardziej rygorystycznych działań ogólnokrajowych w walce z pandemią...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W przyjętych konkluzjach Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła informacje dot. opracowania skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19 oraz zawarcie przez Komisję umów zakupu z wyprzedzeniem.

„Musimy kontynuować nasze wysiłki”


„Jednak pojawienie się szczepionek nie oznacza zakończenia pandemii. Sytuacja epidemiologiczna w Europie pozostaje niepokojąca, mimo że znaczne wysiłki podejmowane przez wszystkich zaczynają przynosić rezultaty. Dlatego musimy kontynuować nasze wysiłki, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa, aby zapobiec dalszym falom infekcji” – napisali przywódcy.

Szefowie rządów i głowy państw zobowiązali się do wzmocnienia koordynacji w walce z pandemią, w szczególności w ramach przygotowań do stopniowego znoszenia ograniczeń i powrotu do normalnego podróżowania, w tym turystyki transgranicznej, gdy sytuacja na to pozwoli.

Lockdown w Niemczech coraz bliżej

W ciągu ostatniej doby liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczyła w Niemczech znów 23,5 tys., zmarło 440 osób. Obecne obostrzenia nie...

zobacz więcej

Liderzy wspólnie zgodzili się co do potrzeby lepszego dzielenia się doświadczeniami w walce z pandemią i zwrócili się do Komisji o przedstawienie propozycji zalecenia ws. wspólnych ram dla szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów. Ich zdaniem należy również opracować skoordynowane podejście do świadectw szczepień.

„Przeciwdziałać dezinformacji”


Rada Europejska podkreśliła w konkluzjach znaczenie przygotowań do terminowej dystrybucji szczepionek, w tym opracowania krajowych strategii szczepień, w celu zapewnienia, że szczepionki będą dostępne dla ludzi w UE we właściwym czasie i w skoordynowany sposób. Ich zdaniem ważne jest, aby zapewnić jasne informacje na temat szczepionek i przeciwdziałać dezinformacji.

Szczyt UE. Premier Mateusz Morawiecki przybył do Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przed południem przybył do Brukseli na posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego liderzy 27 państw...

zobacz więcej

„Szczepienia należy traktować jako globalne dobro publiczne. UE będzie kontynuować swoje wysiłki, aby przyczynić się do międzynarodowej reakcji na pandemię, w tym za pośrednictwem instrumentu COVAX, który ma zapewnić wszystkim przystępny cenowo i sprawiedliwy dostęp do szczepionek” – czytamy w konkluzjach.

Program COVAX ma na celu przyspieszenia opracowania i produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 oraz zapewnienie sprawiedliwego i równego dostępu do szczepionek dla wszystkich krajów na świecie. Jednym z koordynatorów programu jest Światowa Organizacja Zdrowia.

W celu lepszego przewidywania potencjalnych przyszłych pandemii i zarządzania nimi, UE zamierza promować wzmocnienie współpracy międzynarodowej, „w tym poprzez ewentualny międzynarodowy traktat o pandemiach w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, która jest w centrum międzynarodowej współpracy w sprawach zdrowia”.

źródło:
Zobacz więcej