
Przywódcy państw UE opowiedzieli się na szczycie w Brukseli za wzmocnioną koordynacją w walce z pandemią COVID-19. W przyjętych konkluzjach poparli m.in. wspólne unijne ramy dla szybkich testów antygenowych oraz wzajemne uznawania wyników tych testów. Wezwali też do opracowania krajowych strategii szczepień.
Premier Bawarii Markus Soeder chce podjęcia po świętach Bożego Narodzenia bardziej rygorystycznych działań ogólnokrajowych w walce z pandemią...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
W przyjętych konkluzjach Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła informacje dot. opracowania skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19 oraz zawarcie przez Komisję umów zakupu z wyprzedzeniem.
W ciągu ostatniej doby liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczyła w Niemczech znów 23,5 tys., zmarło 440 osób. Obecne obostrzenia nie...
zobacz więcej
Liderzy wspólnie zgodzili się co do potrzeby lepszego dzielenia się doświadczeniami w walce z pandemią i zwrócili się do Komisji o przedstawienie propozycji zalecenia ws. wspólnych ram dla szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów. Ich zdaniem należy również opracować skoordynowane podejście do świadectw szczepień.
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przed południem przybył do Brukseli na posiedzenie Rady Europejskiej, podczas którego liderzy 27 państw...
zobacz więcej
„Szczepienia należy traktować jako globalne dobro publiczne. UE będzie kontynuować swoje wysiłki, aby przyczynić się do międzynarodowej reakcji na pandemię, w tym za pośrednictwem instrumentu COVAX, który ma zapewnić wszystkim przystępny cenowo i sprawiedliwy dostęp do szczepionek” – czytamy w konkluzjach.
Program COVAX ma na celu przyspieszenia opracowania i produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 oraz zapewnienie sprawiedliwego i równego dostępu do szczepionek dla wszystkich krajów na świecie. Jednym z koordynatorów programu jest Światowa Organizacja Zdrowia.
W celu lepszego przewidywania potencjalnych przyszłych pandemii i zarządzania nimi, UE zamierza promować wzmocnienie współpracy międzynarodowej, „w tym poprzez ewentualny międzynarodowy traktat o pandemiach w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, która jest w centrum międzynarodowej współpracy w sprawach zdrowia”.