RAPORT

Wojna na Ukrainie

Warszawski ratusz będzie finansował media? Poseł KO: Zasługują na wsparcie [WIDEO]

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdradził w Radiu ZET, że chce współpracować z „niezależnymi dziennikarzami” i namawiać ich do tworzenia portali. Czy taka deklaracja to znak, że warszawski ratusz będzie je finansował? – Trzeba pytać w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawa, czy w ogóle i w jaki sposób media niezależne będą wspierane. Uważam, że niezależne dziennikarstwo zasługuje na wsparcie. Mamy piękne przykłady funkcjonowania niezależnych portali w oparciu o publiczne zbiórki – powiedział tvp.info poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Trzaskowski: Chcemy współpracować z niezależnymi dziennikarzami

Chcemy współpracować z niezależnymi dziennikarzami. Będziemy ich namawiać, żeby tworzyli portale, które będą odkłamywać to, co robi PiS – oznajmił...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski: Chcemy namawiać dziennikarzy, żeby tworzyli portale


W Radiu ZET wiceszef Platformy Obywatelskiej komentował m.in. przejęcie wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Zdradził, że opozycja nie pozostanie bezczynna. – „Chcemy współpracować z niezależnymi dziennikarzami. Chcemy odkłamywać to co PiS mówi” – zapowiedział. Dziennikarka zwróciła mu uwagę, że niezależne media to takie, które nie mają związku z politykami, tylko oceniają ich pracę, badają afery. „Współpracować w tym sensie, że namawiać ich do tego, żeby tworzyli portale, które będą odkłamywać to, co robi PiS” – sprecyzował swoją myśl Trzaskowski.

Jan Mosiński z PiS: Czy niezależni dziennikarze są z ulicy Czerskiej, czy Wiertniczej?


– W jaki sposób Trzaskowski może namawiać dziennikarzy to tworzenia portali? Czy warszawski ratusz może je sfinansować? – Warszawski ratusz finansuje wiele projektów ideologii LGBT lub tak zwane działania dotyczące różnego rodzaju zadym czy taktyk ulicznych. Bodajże ośrodek Biennale. Jeżeli ma współpracować z niezależnymi dziennikarzami, to pytanie, co to są za dziennikarze. Ci, którzy pracują na ulicy Czerskiej, czy Wiertniczej (przyp. red. mieszczą się tam siedziby „Gazety Wyborczej” i TVN)? To już od dawna z nimi współpracuje. Ta niezależność ma się jednak tak piernik do wiatraka – odpowiedział poseł PiS Jan Mosiński.

Tomasz Rzymkowski z PiS: Trzaskowski słynie z rozdawania pieniędzy na lewo i prawo. Na przykład na hotele dla robaków


– Rafał Trzaskowski finansuje fundację wspierającą aborcję i LGBT pani, która jest podejrzewana o to, że uczestniczyła w spisku związanym z tajemniczą śmiercią księdza Franciszka Blachnickiego. Rafał Trzaskowski słynie z tego, że bardzo hojnie rozdaje pieniądze na pieniądze na lewo i prawo. Chociażby na bardzo absurdalne projekty jak hotele dla robaków – stwierdził poseł PiS Tomasz Rzymkowski. W październiku ratusz poinformował o rozstrzygnięciu głosowań w sprawie budżetu obywatelskiego. Na Żoliborzu powstanie dziesięć hoteli dla owadów. Każdy po 5 tys. zł. Na Woli powstaną z kolei budki dla owadów za ponad 15 tys. zł.

Trzaskowski na protestach Strajku Kobiet osobiście dbał o bezpieczeństwo na ulicach?


Rafał Trzaskowski poinformował w mediach społecznościowych, że dostał od policji wezwanie w związku z naruszeniem przepisów porządkowych w miejscach publicznych (art. 54 KW). Ten artykuł Kodeksu Wykroczeń dotyczy właśnie naruszenia przepisów porządkowych. „Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany” – brzmi ten przepis. „Rozumiem, że wg PiS nie mam prawa osobiście dbać o bezpieczeństwo na ulicach Miasta Stołecznego Warszawy?” – napisał prezydent stolicy, który brał udział w masowych protestach poparcia dla aborcji, odbywających się w szczycie pandemii. – Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent miasta stołecznego Warszawy siedział zamknięty w domu, kiedy obywatele, mieszkańcy Warszawy protestowali. Jego miejsce jest tam, gdzie najlepiej zadba o bezpieczeństwo. Jeżeli to bezpieczeństwo wymagało jego osobistej obecności, to prezydent Warszawy tak właśnie powinien postąpić – bronił Trzaskowskiego poseł Suchoń z KO.

Trzaskowski dostał wezwanie. Uważa, że na protestach osobiście zapewniał bezpieczeństwo

Rafał Trzaskowski dostał od policji wezwanie w związku z naruszeniem przepisów porządkowych w miejscach publicznych (art. 54 KW). „Rozumiem, że wg...

zobacz więcej

Jarosław Sachajko z Kukiz’15: Jeżeli Trzaskowski łamie prawo, powinien być traktowany jak każdy obywatel


Z nagrań, które Trzaskowski publikował podczas protestów nie wynika jednak, żeby nadzorował bezpieczeństwo. „Jestem tutaj na ulicach Warszawy, aby zademonstrować swoją solidarność z protestującymi. Wiemy dlaczego tutaj jesteście. Rozumiemy wasz gniew. Niestety cyniczna władza zafundowała nam haniebne decyzje w samym środku pandemii. Na znak solidarności jest również oświetlony Pałac Kultury z błyskawicą” – tłumaczył na jednym z nagrań Trzaskowski. – Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, choć zdobył głosy wielu tysięcy warszawiaków i w wyborach prezydenckich 10 milionów Polaków, jest też zwykłym obywatelem. Jeżeli łamie prawo, bierze udział w nielegalnych protestach, powinien być tak samo traktowany jak wszyscy inni. Nie trzeba się obrażać, tylko pójść, wyjaśnić swoje stanowisko i przeprosić za ten bałagan, do którego politycy Platformy Obywatelskiej, w tym pan Trzaskowski doprowadzili – argumentował poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Dariusz Wieczorek z SLD: Zakładam, że prezydent Trzaskowski jest dobrym gospodarzem


Do tej pory nad prawidłowym przebiegiem manifestacji czuwało warszawskie Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Po co osobista obecność Trzaskowskiego? – Ja zakładam, że pan prezydent jest dobrym gospodarzem i w każdej strukturze urzędu jest najważniejszą osobą. Te wszystkie biura, agendy pracują dla dobra mieszkańców Warszawy i pan prezydent ponosi pełną odpowiedzialność za ich funkcjonowanie. To, że bywa w takich miejscach, to w mojej ocenie nie jest nic złego. Zwracam uwagę, że jak były sytuacje związane z katastrofami, to również pan prezydent się pojawiał – bronił Trzaskowskiego poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Robert Telus z PiS: Udziałem w proteście Trzaskowski namawiał kobiety do podobnych kroków, a w czasie pandemii to niebezpieczne


– Jest prezydentem Warszawy. Jeżeli pokazał się na takiej manifestacji, tak jak pokazał się wcześniej na Paradzie Równości, to pokazuje, że on wspiera inicjatywę. Obiecywał, że pokaże się na Marszu Niepodległości i się na nim nie pokazał. To znaczy, że nie wspiera. Wiemy, że zakazywał Marszu Niepodległości. Marszu Kobiet nie zakazuje, jest na tym marszu. W ten sposób namawia, żeby kobiety wzięły udział, a to w czasie pandemii jest niebezpieczne – mówił poseł PiS Robert Telus.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej