RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Jan Paweł II - Papież dialogu”. Wystawa w berlińskiej bazylice

Wystawę „Jan Paweł II – Papież dialogu” przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Składa się na nią kilkanaście plansz przedstawiających pontyfikat polskiego papieża przez pryzmat jego dialogu z różnymi grupami. Wystawę można oglądać w bazylice św. Jana Chrzciciela w Berlinie do końca stycznia 2021 roku.

Abp Gądecki: To św. Jan Paweł II wyznaczył kierunek działań w kwestii ochrony dzieci

Święty Jan Paweł II jako pierwszy wprowadził w Kościele przepisy prawne zwiększające realnie ochronę dzieci i młodzieży – napisał przewodniczący...

zobacz więcej

Wystawa przedstawia pontyfikat Jana Pawła II przez pryzmat jego dialogu z różnymi grupami ludzi. Pokazuje jego relacje z chorymi, biednymi, młodymi, starszymi, myślicielami, politykami, artystami, a także dyplomatami i różnymi grupami etnicznymi, na różnych kontynentach, w różnych sytuacjach. Znalazły się tutaj także fragmenty z nauczania Jana Pawła II na temat dialogu.

Na ekspozycji zaprezentowano m.in. zdjęcia z pierwszej w historii wizyty papieża w Wielkiej Brytanii w 1982 r., w tym z jego spotkania z królową Elżbietą II, arcybiskupem Canterbury Robertem Runcie i 24 tysiącami Polaków w Narodowym Centrum Sportowym Crystal Palace.

Ekspozycję przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wystawę otworzył ambasador Andrzej Przyłębski razem z Nuncjuszem Apostolskim Nikola Eteroviczem oraz proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie o. Markiem Kędzierskim. – To jest bardzo ważna wystawa, kiedy chrześcijaństwo jest generalnie na całym świecie atakowane, także w świecie zachodnim. W mojej przemowie wspominałem, co się dzieje w Hiszpanii, co się dzieje we Francji, co się ostatnio dzieje również w Polsce. Przypomnienie postaci, dorobku i przemyśleń Jana Pawła II jest ważne także w Berlinie – mówił ambasador Przyłębski.

Wystawę w języku niemieckim można oglądać codziennie na ogrodzeniu bazyliki św. Jana Chrzciciela w Berlinie, do końca stycznia 2021 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej