
Prof. Phil Garnsworthy wykłada w Szkole Nauk Biologicznych na uniwersytecie w Nottingham. Jako specjalista od zwierząt i żywności wyliczył, ile metanu wydzielą do atmosfery renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja, gdy w wigilijną noc rozwiozą prezenty do wszystkich domów w Wielkiej Brytanii.
Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił dzieci, że mimo wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa restrykcji w podróżowaniu, św. Mikołaj będzie...
zobacz więcej
Według opublikowanych przez dziennik „The Sun” szacunków naukowca, Mikołaj podróżując po Wielkiej Brytanii w tę najbardziej pracowitą dla niego noc w roku pokonuje 419 000 kilometrów. Po przeanalizowaniu diety reniferów, energii, jaką zwierzęta te będą musiały zużyć w zaprzęgu i ilości metanu, jaki na skutek przemiany materii uwolnią one do atmosfery, prof. Garnsworthy ustalił, że pojedynczy renifer wydzieli 0,207 g tego gazu na kilometr.
Zauważył przy tym, że metan jest gazem cieplarnianym 28 razy silniej przyczyniającym się do efektu cieplarnianego niż dwutlenek węgla. Czyli byłby to ekwiwalent 5,8 g CO2 na kilometr.