RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy zaprzęg Świętego Mikołaja szkodzi klimatowi? Brytyjski profesor wyjaśnia

W zaprzęgu Świętego Mikołaja znajduje się dziewięć reniferów (fot. Shutterstock/vectorfusionart)
W zaprzęgu Świętego Mikołaja znajduje się dziewięć reniferów (fot. Shutterstock/vectorfusionart)

Prof. Phil Garnsworthy wykłada w Szkole Nauk Biologicznych na uniwersytecie w Nottingham. Jako specjalista od zwierząt i żywności wyliczył, ile metanu wydzielą do atmosfery renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja, gdy w wigilijną noc rozwiozą prezenty do wszystkich domów w Wielkiej Brytanii.

Ograniczenia w podróżach. Ośmiolatek pisze do premiera: czy przyjedzie Mikołaj?

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił dzieci, że mimo wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa restrykcji w podróżowaniu, św. Mikołaj będzie...

zobacz więcej

Według opublikowanych przez dziennik „The Sun” szacunków naukowca, Mikołaj podróżując po Wielkiej Brytanii w tę najbardziej pracowitą dla niego noc w roku pokonuje 419 000 kilometrów. Po przeanalizowaniu diety reniferów, energii, jaką zwierzęta te będą musiały zużyć w zaprzęgu i ilości metanu, jaki na skutek przemiany materii uwolnią one do atmosfery, prof. Garnsworthy ustalił, że pojedynczy renifer wydzieli 0,207 g tego gazu na kilometr.

Zauważył przy tym, że metan jest gazem cieplarnianym 28 razy silniej przyczyniającym się do efektu cieplarnianego niż dwutlenek węgla. Czyli byłby to ekwiwalent 5,8 g CO2 na kilometr.

Zaprzęg gorszy od samochodu?


Wiadomo, że w zaprzęgu Świętego Mikołaja znajduje się dziewięć reniferów – Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Profesorek i Rudolf Czerwononosy, a to oznacza, że 5,8 należy pomnożyć przez 9, a ten wynik pomnożyć jeszcze przez liczbę kilometrów do pokonania. Reasumując: w samej tylko Wielkiej Brytanii renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja wydzielą do atmosfery równowartość 21,8 ton CO2!

Naukowiec wyliczył przy okazji, że zaprzęg ten nieco bardziej zanieczyści atmosferę niż typowy nowoczesny samochód hybrydowy, ale aż o ponad 1/3 mniej niż typowy samochód dostawczy z silnikiem na benzynę lub olej napędowy. To oznacza, że zaprzęg reniferów można sklasyfikować jako pojazd niskoemisyjny. I to Świętego Mikołaja nieco usprawiedliwia. A już na pewno stawia w rzędzie mniej szkodliwych „przewoźników”.

źródło:

Zobacz więcej