RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kaczyński o negocjacjach: Sytuacja niełatwa, ale może być zupełnie nieźle

Sytuacja jest niełatwa, skomplikowana, ale jeśli zostanie przyjęta propozycja, która w tej chwili jest przygotowana, to będzie dobrze; wierzę w umiejętności negocjacyjne premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o zbliżający się szczyt UE ws. budżetu.

Kompromis w UE? „Jeśli nie będzie kontroli wszystkich sfer funkcjonowania państw” [WIDEO]

Media donoszą, że dojdzie do kompromisu w sprawie budżetu UE. Na czym może on polegać? – Wracamy do ustaleń dotyczących kontroli finansów i budżetu...

zobacz więcej

Dziś posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie m.in. wieloletniego budżetu na lata 2021-27 i funduszu odbudowy; ten pakiet to łącznie 1,8 bln euro, z czego fundusz odbudowy to 750 mld euro. Z budżetem wiąże się rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania środków unijnych z kwestią praworządności, któremu sprzeciwiają się Polska i Węgry.

Kompromis ws. unijnego budżetu


W środę podczas spotkania ambasadorów UE w Brukseli przedstawiono propozycję kompromisu ws. unijnego budżetu, która została wypracowana w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie widnieje zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Decyzje w sprawie tej propozycji podejmą przywódcy na szczycie UE.

– Sytuacja jest niełatwa, skomplikowana, ale w tej chwili sadzę, że być może będzie zupełnie nieźle. Chociaż w tego typu „walkach” stuprocentowych zwycięstw się nie odnosi. Sądzę jednak, że będziemy mogli dużo uzyskać, wziąwszy pod uwagę realia. Trzeba tylko znać prawa i trzeba znać też realia, których bardzo wielu komentatorów w tej sytuacji, także po naszej stronie, po prostu nie zna – powiedział Kaczyński, pytany o negocjacje z Brukselą. – Znając realia, jeśli przejdzie propozycja, która w tej chwili jest przygotowana, to będzie dobrze – dodał.

Sejm zagłosował w sprawie wotum nieufności wobec wicepremiera Kaczyńskiego

Sejm odrzucił w środę wieczorem wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Za...

zobacz więcej

Strategia negocjacyjna wpłynie na Zjednoczoną Prawicę?


Pytany czy spodziewa się, że podczas unijnego szczyt dojdzie do porozumienia Kaczyński odparł: „Osobiście na to liczę i że de facto tego powiązania z praworządnością nie będzie”.

– Wierzę w umiejętności negocjacyjne premiera Mateusza Morawieckiego, bo doskonale się w tej dziedzinie sprowadza. Mamy dobry, mocny układ z premierem Węgier Viktorem Orbanem, jest tam też bardziej „letnie”, ale jednak  dość wyraźne poparcie niektórych innych państw i w związku z tym może być nie najgorzej – powiedział.

Kaczyński dopytywany, jak obrana strategia negocjacyjna Polski może wpłynąć na sytuację w Zjednoczonej Prawicy, przypomniał, że „kiedyś sam PiS był podzielony, jeśli chodzi o wejście Polski do Unii Europejskiej”. – Na kongresie zwołanym specjalnie, by podjąć decyzję w tej sprawie, było 2/3 do 1/3. 1/3 to byli ci, którzy byli przeciw, na ich czele stał Marek Jurek i to nie przeszkadzało, żeby później został marszałkiem Sejmu. Odszedł od nas, ale odszedł wyłącznie z własnej winy, robiąc nam tym bardzo wiele szkód – mówił.

– Musimy iść szeroko, musimy łączyć ludzi różnych poglądów, bo inaczej nie jesteśmy w stanie zwyciężać. Prawica to poglądy ludzi, którzy mają w różnych sprawach, także bardzo ważnych, także fundamentalnych z punktu widzenia etycznego niekiedy różne od siebie poglądy, chociaż one nigdy nie przekraczają ani w jedną, ani w drugą stronę pewnej miary – zaznaczył.

Kaczyński pytany, czy nie boi się rozstania z Solidarną Polską, odpowiedział: Sądzę, że jest to bardzo mało prawdopodobne. – Życie mnie nauczyło, że różne rzeczy nieprawdopodobne się też zdarzają, ale nie sądzę, aby w tym wypadku tego rodzaju realne niebezpieczeństwo było – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej