RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sejm zagłosował w sprawie wotum nieufności wobec wicepremiera Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński pozostanie wicepremierem (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Jarosław Kaczyński pozostanie wicepremierem (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Sejm odrzucił w środę wieczorem wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Za przyjęciem wniosku głosowało 216 posłów, 233 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Premier w Sejmie: Jesteście opozycją zewnętrzną wobec polskich interesów [WIDEO]

– Wizja Polski wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego to wizja, która stawia polską rację stanu na pierwszym miejscu. Wizja opozycji jest wizją bardzo...

zobacz więcej

Opozycja zgodnie poparła wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego; przeciw byli posłowie PiS. W głosowaniu nie wzięło 10 posłów, między innymi Lech Kołakowski oraz politycy związani z Kukiz'15. Od głosu wstrzymał się tylko Jarosław Kaczyński.

Wniosek Koalicji Obywatelskiej, pod którym podpisali się także posłowie Lewicy, to pokłosie wydarzeń podczas protestu Strajku Kobiet 18 listopada. Policja użyła wówczas gazu pieprzowego wobec demonstrantów. Kontrowersje wzbudziła też interwencja nieumundurowanych funkcjonariuszy biura antyterrorystycznego, uzbrojonych w pałki teleskopowe.

Lider PO Borys Budka, prezentując wniosek powiedział, że Kaczyński okazał się tym wszystkim, z czym obiecał walczyć, stworzył układ, stał się symbolem elit oderwanych od rzeczywistości, uczynił Polskę słabą i odizolowaną.

Sam Kaczyński stwierdził, że ogromna większość tego, co zostało powiedziane w debacie nad wnioskiem o wotum nieufności dla niego, to pomieszanie absurdu i kłamstw. Zwracając się do polityków opozycji stwierdził, że nie są w stanie zrozumieć, że ktoś naprawdę potrafi się kierować interesami Polski, a nie interesami swoich grupek.

źródło:
Zobacz więcej