RAPORT

Pogarda

Eksplozja prototypowej rakiety Elona Muska

Celem programu Starship jest misja na Marsa (fot. TT/SpaceX)
Celem programu Starship jest misja na Marsa (fot. TT/SpaceX)

Najnowsze

Popularne

Prototypowy model rakiety Starship amerykańskiej firmy kosmicznej SpaceX eksplodował w Teksasie podczas lądowania. Na pokładzie nie było załogi. Program Starship przygotowuje rakiety do podróży na Księżyc i Marsa.

Jesteśmy sami we Wszechświecie? Naukowcy porachowali

Pytanie, czy we Wszechświecie istnieje inteligentne życie poza Ziemią, od dawna intryguje rzesze badaczy. Naukowcy z Instytutu Przyszłości...

zobacz więcej

Zniszczony prototyp rakiety nośnej zbudowany był przez prywatną firmę biznesmena Elona Muska SpaceX z przeznaczeniem do transportu ludzi i 100 ton ładunku, w planowanych misjach na Księżyc i Marsa.

Według CNBC rakieta wzniosła się na wysokość nieco ponad 12 km. Test wydawał się udany, aż do ostatniej chwili, kiedy prototyp pojazdu eksplodował przy zderzeniu z ziemią.

Mimo nieudanego finału dyrektor generalny SpaceX , Musk z entuzjazmem wyrażał się na Twitterze o eksperymencie. Zwrócił uwagę na udaną, wznoszącą część lotu obrót i precyzyjną kontrolę urządzeń przy opadaniu, do momentu lądowania.

Zbyt duża prędkość


Zbyt dużą prędkość przy lądowaniu szef SpaceX uzasadniał wysokim ciśnieniem w głowicy paliwowej. Podkreślił zarazem, że firma uzyskała wszystkie niezbędne dane, którym służył test.

– Aby rakieta wylądowała w jednym kawałku, wiele rzeczy musi pójść dobrze, więc szansa wynosiła jeden do trzech – wyjaśnił cytowany przez CNBC Musk, gratulując pracownikom firmy. W przypadku takiego testu sukces mierzy się raczej tym, ile można się nauczyć, zdobyć nowe informacje i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu w przyszłości, ponieważ SpaceX szybko rozwija projekt Starship” – oceniła test firma. W ubiegłym roku Musk przewidywał, że Starship za rok będzie latał z załogą. Później jednak przyznał, że zanim to nastąpi wiele jeszcze zostało do zrobienia, w tym „setki prób”.

Dotychczas SpaceX zbudował 10 prototypów Starship, firma twierdzi, że Starship SN9 jest już prawie gotowy do wystrzelenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej