RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Holland prezydentem EFA. Gratulacje od Glińskiego

Agnieszka Holland pokieruje EFA (fot. Wiki 3.0/Martin Kraft)
Agnieszka Holland pokieruje EFA (fot. Wiki 3.0/Martin Kraft)

Gratuluję Pani Agnieszce Holland objęcia prestiżowej i ważnej funkcji prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

„Melancholia”: Trwa 21. Festiwal Filmu Niemego

Filmy z udziałem wielkich gwiazd niemego kina, takich jak: Marlena Dietrich, Gloria Swanson, Rudolph Valentino, Lyda Borelli, Pola Negri i Emil...

zobacz więcej

Agnieszka Holland została prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) – zastąpi na tym stanowisku niemieckiego reżysera, scenarzystę i producenta Wima Wendersa. Na swych stronach internetowych poinformowała o tym w środę Akademia.

Holland była przewodniczącą Rady EFA od 2014 do 2019 roku. Wenders był prezydentem Akademii od 1996 roku.

– Te czasy są pełne wyzwań i aby zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej publiczności, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię – powiedziała polska reżyser. – Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania i jestem szczęśliwa, że biorę w tym udział – dodała.

Nowym dyrektorem EFA zostanie Matthijs Wouter Knol.

EFA, która początkowo działała jako Europejskie Stowarzyszenie Filmowe, została założona w 1988 roku przez szwedzkiego reżysera i scenarzystę Ingmara Bergmana i 40 europejskich reżyserów, by promować europejską kinematografię.

Akademia przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe (ENF), które do 1997 roku nazywano Felixem. Pierwszym laureatem ENF był Krzysztof Kieślowski – otrzymał ją za „Krótki film o zabijaniu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej