RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cztery stany USA pozwane. Wynik wyborów może się zmienić

Chodzi o cztery kluczowe stany, które mogą dać Trumpowi zwycięstwo (fot. PAP/EPA/Oliver Contreras)
Chodzi o cztery kluczowe stany, które mogą dać Trumpowi zwycięstwo (fot. PAP/EPA/Oliver Contreras)

14 grudnia w USA zbierze się Kolegium Elektorów. Wydaje się, że o wyniku wyborów prezydenckich może jednak zdecydować pozew złożony przez prokuratora generalnego Teksasu Kena Paxtona. Gdyby głosy w czterech pozwanych stanach zostały przyznane Donaldowi Trumpowi, zapewniłyby mu reelekcję.

Prokurator generalny Teksasu pozywa cztery stany. Chodzi o wybory w USA

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton kwestionuje wyniki wyborów w Georgii, Wisconsin, Michigan i Pensylwanii. W pozwie, który został złożony...

zobacz więcej

Paxton złożył do Sądu Najwyższego pozew, w którym domaga się unieważnienia wyborów w Pensylwanii, Georgii, Wisconsin i Michigan. Są to stany, w których wygrał Joe Biden. Łącznie zapewniają one 62 głosy elektorskie, więc gdyby zostały zapisane na konto Donalda Trumpa, zapewniłyby mu reelekcję.

Zdaniem Paxtona cztery pozwane stany na krótko przed głosowaniem wykorzystały pandemię, wprowadzając zmiany w procedurach wyborczych, które mogły wypaczyć wyniki.

– Naszym zadaniem jest dopilnowanie, by była przestrzegana konstytucja i by każdy głos został policzony, a w tych przypadkach nie mam pewności, czy wszystko było zgodne z prawem – powiedział Paxton.

źródło:
Zobacz więcej