RAPORT

Pogarda

Nowe owczarki dla KSP. Mają zastąpić psy, które zginęły w awarii ciepłowniczej

Nowe psy wprowadzą się w rok po tragedii w awarii ciepłowniczej (fot. policja.pl, zdjęcie ilustracyjne)
Nowe psy wprowadzą się w rok po tragedii w awarii ciepłowniczej (fot. policja.pl, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

W drugiej połowie lutego 2021 roku do Komendy Stołecznej Policji trafią cztery nowe owczarki niemieckie wyszkolone do badań osmologicznych. Zastąpią sześć psów, które zginęły w połowie lutego w awarii ciepłowniczej na warszawskiej Pradze-Północ.

Pies zaginionego 78-latka doprowadził do niego policjanta

Ponad dziewięciogodzinne poszukiwania starszego mężczyzny w amerykańskim stanie News Jersey zakończyły się powodzeniem. Jednego z policjantów do...

zobacz więcej

– Nowe psy – Otil, Ogi, Oro i Ondo – zostały zakupione od polskiego hodowcy – poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak

– Aktualnie cztery młode owczarki niemieckie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach – poinformował nadkomisarz.

Wskazał przy tym, że psy pod okiem przewodników przechodzą tresurę praktyczną, która ma rozwinąć u nich umiejętności w zakresie pracy węchowej i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego.

Procedura tresury psów


– Wiedzę dotyczącą pracy z psem zdobywają również przewodnicy. Ich zadaniem jest pogłębienie umiejętności teoretycznych w zakresie tresury psów, kynologii służbowej, czyli anatomii zwierzęcia, jego pielęgnacji, żywienia, chorób, czy problemów fizjologicznych, a także taktyki i techniki użycia psów do badań osmologicznych oraz sposobu zabezpieczania śladów osmologicznych i pobierania materiału porównawczego – tłumaczył policjant.

Poinformował również, że po zakończeniu kursu psy zostaną poddane atestacji.

– Pozytywna ocena pozwoli im otrzymać atest niezbędny do wykorzystywania psów do badań osmologicznych. Psy po otrzymaniu atestu trafią do budynku przy ul. Jagiellońskiej i rozpoczną dwumiesięczną adaptację do nowego miejsca, po której rozpoczną służbę – podkreślił.

Nie żyje 46-letnia policjantka z Żagania. „Odeszła na wieczną służbę”

Nie żyje aspirant Elżbieta Bąk, dzielnicowa Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu – poinformowała lubuska policja. Miała 46 lat. „Ela była...

zobacz więcej

Rzecznik KSP zaznaczył, że psy powinny zakończyć siedmiomiesięczny kurs dla psów do badań osmologicznych 26 lutego 2021 roku, po którym trafią do odtworzonych pomieszczeń, całkowicie zniszczonych na skutek awarii sieci ciepłowniczej.

– Udało się to dzięki zaangażowaniu spółki Veolia Energia Warszawa S.A. oraz bieżącej współpracy firmy w tej sprawie z Komendą Stołeczną Policji – powiedział.

Dzięki staraniom Veolia Energia Warszawa zniszczona pracownia została przywrócona do stanu poprzedniego. Do pomieszczeń trafił nowy sprzęt kwaterunkowy, zapewniono również dostawę i montaż nowych 11 kojców i bud , a także odtworzono teren zewnętrzny wokół obiektu, m.in. chodnik wzdłuż wybiegu dla psów. Na zlecenie spółki Veolia Energia Warszawa S.A., podwykonawca wykonał również renowację terenów zielonych wokół budynków – wyliczył.

Przypomniał, że nowe psy – Otil, Ogi, Oro i Ondo – wprowadzą się do odbudowanych pomieszczeń niemalże w rok po tragedii, do której doszło 21 lutego 2020 roku. Wtedy podczas awarii ciepłowniczej zginęło sześć psów policyjnych – Edamis, Jogin, Jerk, Lasso, Long i Magnet. Po tragedii udzielono wsparcia psychologicznego policjantom oraz w laboratorium kryminalistycznym Komendy Stołecznej Policji odsłonięto tablicę upamiętniającą psy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej