RAPORT

Pogarda

W Berlinie powstaje nowa siedziba polskiej ambasady

W Berlinie ruszyła budowa nowej siedziby ambasady RP w Niemczech (fot. Ambasada RP w Berlinie)
W Berlinie ruszyła budowa nowej siedziby ambasady RP w Niemczech (fot. Ambasada RP w Berlinie)

Najnowsze

Popularne

W Berlinie ruszyła budowa nowej siedziby ambasady RP w Niemczech. Pięciokondygnacyjny budynek wraz z garażem podziemnym i tarasami na dachach powstanie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden, w miejscu, w którym do końca lat 90. mieściła się placówka dyplomatyczna Polski.

W Berlinie otwarto wystawę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu

Na ogrodzeniu przyszłej siedziby ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie znajdującej się naprzeciwko ambasady Rosji odsłonięto wystawę „Lech...

zobacz więcej

Gmach starej ambasady, wzniesiony w czasach byłej NRD, miał być początkowo przebudowany, ale ze względów bezpieczeństwa zdecydowano o jego rozbiórce i zaplanowano wzniesienie nowego budynku.

Generalnym Wykonawcą robót budowlanych projektu „Budowa nowej siedziby Ambasady RP w Republice Federalnej Niemiec”, wyłonionym w trybie przetargu ograniczonego, jest przedsiębiorstwo STRABAG. Umowę na budowę nowej siedziby ambasady RP w stolicy Niemiec zawarto 22 października. Projekt jest autorstwa biura JEMS Architekci.

Przedmiotem umowy jest realizacja inwestycji polegająca na budowie „pod klucz” nowej ambasady RP, która położona będzie w odległości zaledwie 300 metrów od Bramy Brandenburskiej.

Inteligentny budynek


Jak zapewnia firma STRABAG, nowy inteligentny budynek zostanie wybudowany zgodnie z zasadami BIM (Building Information Modeling). W obiekcie znajdą się nie tylko biura, sale reprezentacyjne na spotkania i wydarzenia związane z promocją Polski czy pomieszczenia biurowe do obsługi interesantów Wydziału Konsularnego, ale też miejsce na berlińskie siedziby kilku innych ważnych polskich instytucji nauki i kultury. Na dachach ambasady, zlokalizowanych na różnych poziomach, powstaną zielone tarasy.

Bronisław Wildstein gościł w Instytucie Polskim w Berlinie

Publicysta i pisarz Bronisław Wildstein przyjechał do Berlina na zaproszenie ambasadora RP Andrzeja Przyłębskiego, jego żony, prezes TK Julii...

zobacz więcej

W środę oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie budowy nowej siedziby ambasady.

– Zgodnie z ustalonym harmonogramem generalny wykonawca przejął teren budowy 4 listopada i rozpoczął już prace porządkowe – poinformował Dariusz Pawłoś, attache prasowy ambasady RP w Niemczech.

– W pierwszym etapie zabezpieczono teren budowy, oczyszczono go i wyplantowano. Następnie rozpoczęła się rozbiórka istniejącego stropu i piwnic byłego budynku ambasady – oświadczył Pawłoś.

– Prace polegają na częściowym demontażu istniejącej konstrukcji i częściowym zasypaniu jej. Wykonano również fragment konstrukcji pod palisadę – dodał. „Zaplanowane prace, mimo okresu jesienno-zimowego, prowadzone są zgodnie z harmonogramem”.

Kiedy zakończenie prac?


Zakończenie budowy zaplanowano na 2023 rok. Koszt przedsięwzięcia to 60,3 mln euro brutto.


Po II wojnie światowej część funkcji przedstawicielstwa dyplomatycznego spełniała powołana w 1945 r. Polska Misja Wojskowa przy Sojuszniczej Radzie Kontroli Niemiec, z siedzibą w zabytkowym dworku przy Lassenstrasse 19-21 w zachodnioberlińskiej dzielnicy Grunewald.

„Od tego momentu mówimy o Holokauście”. Mocne wystąpienie ambasadora Przyłębskiego

Data 14 czerwca 1940 roku symbolizuje nie tylko tragedię Polski, to przede wszystkim tragedia narodu żydowskiego. Data ta uwypukla też tragedię...

zobacz więcej

W 1964 r. władze NRD podarowały rządowi PRL działkę o powierzchni 4,2 tys. metrów kwadratowych, położoną przy Unter den Linden 70-72, na której mieściła się niegdyś siedziba pruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na tej działce wybudowano budynek biurowy, w którym ulokowano ambasadę PRL.

Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. siedzibą przedstawicielstwa RP stał się gmach dawnej ambasady PRL. W 2000 r. zapadła decyzja o realizacji inwestycji nowej ambasady.

Stary gmach został wyburzony


Ambasada została wtedy przeniesiona do budynku dawnej Polskiej Misji Wojskowej w dzielnicy Grunewald. Stary gmach ambasady przy Unter den Linden wyburzono w 2016 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej