RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amber Gold pod lupą Latkowskiego

Co premier Donald Tusk wiedział o Amber Gold? Jaką funkcję w firmie pełnił jego syn? Co się stało ze złotem klientów piramidy finansowej Marcina P.? Dlaczego śledztwa był prowadzone w tak nieudolny sposób? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć redaktor Sylwester Latkowski, autor niemal dwugodzinnego filmu „Taśmy Amber Gold”, który już wkrótce będzie można obejrzeć w TVP.

Prokuratura złożyła apelację od wyroku ws. Amber Gold

Prokuratura Okręgowa w Łodzi złożyła apelację od wyroku ws. afery finansowej Amber Gold – poinformował rzecznik prokuratury Krzysztof Kopania. W...

zobacz więcej

Latkowski, były redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, wraz z dziennikarzem Michałem Majewskim prowadził dziennikarskie śledztwo w sprawie piramidy finansowej. Doprowadziło go to przed oblicze komisji śledczej badającej aferę.

Dziennikarz opowiedział o skandalicznych procederach, jakie miały miejsce w Trójmieście. – ABW tuszowało sprawę Amber Gold, a Marcin P. miał zdumiewającą ochronę w Trójmieście – przekonywał w 2017 r. – Instytucje państwa w sprawie Amber Gold zawiodły, praktycznie nie działały albo działały tak, aby zatuszować tę sprawę – oceniał.

W zeszłym roku gdański sąd skazał byłego szefa spółki Amber Gold Marcina P. na 15 lat więzienia, a jego żonę Katarzynę P. na 12,5 roku więzienia. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny. Prokuratura Okręgowa w Łodzi złożyła w październiku tego roku apelację od wyroku.

teraz odtwarzane
„Taśmy Amber Gold” wkrótce w TVP

Afera Amber Gold. 19 tys. pokrzywdzonych, 850 mln zł strat

Sąd Okręgowy w Gdańsku ogłosi wyrok w trwającym od ponad trzech lat procesie ws. afery finansowej Amber Gold. Prokuratura wniosła o kary po 25 lat...

zobacz więcej

Niespotykane oprocentowanie


Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku; to znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Katarzyna P. i Marcin P. pieniądze pozyskane z lokat wydawali na rozmaite cele – między innymi na finansowanie linii lotniczych OLT Express (nieistniejący już przewoźnik, w którym głównym inwestorem była Amber Gold) przeznaczono prawie 300 mln zł. Część dochodów szła też na wynagrodzenia. Ustalono, że z tego tytułu oskarżeni wypłacili sobie 18,8 mln zł.

Marcinowi P. postawiono ogółem cztery, a Katarzynie P. 10 zarzutów. Według łódzkiej prokuratury okręgowej, która prowadziła śledztwo, Marcin P. i jego żona Katarzyna P. w latach 2009-12 w ramach piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Oskarżenie dotyczyło także prowadzenia działalności parabankowej i prania brudnych pieniędzy. Według prokuratury Katarzyna P. i Marcin P. działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.

teraz odtwarzane
Co premier Donald Tusk wiedział o Amber Gold?

źródło:
Zobacz więcej