RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Polska i Węgry są blisko sukcesu”. Orban po spotkaniu z Morawieckim i Kaczyńskim [WIDEO]

– Myślę, że Polska i Węgry mają dobrą szansę, by osiągnąć nasz cel. Jesteśmy blisko dobrego wyniku, na pewno to osiągniemy – mówił w TVP Info po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim premier Węgier Viktor Orban. Jak dodawał, „prawdziwym powodem sporu o praworządność jest to, że niektórzy nie rozumieją, czym jest praworządność. A to bierze się z tego, że nigdy nie walczyli o tę praworządność, zawsze ją mieli, nigdy nie walczyli o demokrację, o ten standard życia. Oni to odziedziczyli”.

Orban w Warszawie. Przyleciał na spotkanie z premierem i prezesem PiS

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban przyleciał pilnie do Warszawy, aby spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem PiS Jarosławem...

zobacz więcej

Premier Węgier został zapytany, co ustalono podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim.

– Kiedy zaprasza mnie pan Jarosław Kaczyński, zawsze przyjadę. Na Węgrzech jest on legendą i cieszy się wielkim szacunkiem. Poza tym, Mateusz Morawiecki jest w pewnym sensie moim szefem, ponieważ przewodzi teraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Poprosił mnie o to, bym przybył do Warszawy i byśmy wyjaśnili rzeczy, które są bardzo ważne. Wzmocniliśmy nasz sojusz. Polacy i Węgrzy bardzo silnie ze sobą współpracują – powiedział Orban.

Zapytany, czy oba państwa będą solidarnie współpracować na 100 proc., odpowiedział: „Myślę, że to jest większa gwarancja niż tylko 100 proc.”

„Jesteśmy blisko dobrego wyniku”


– Myślę, że Polska i Węgry mają dobrą szansę, by osiągnąć nasz cel. Jesteśmy blisko dobrego wyniku, na pewno to osiągniemy. Nie zajmuję się kwestiami finansowymi, ponieważ pieniądze, któe się nam należą, są zagwarantowane – stwierdził polityk. Premier Węgier odniósł się także do sprawy Funduszu Odbudowy.

– Pamiętać należy, że jest to struktura pożyczkowa. Pożyczka jest dostępna dla wszystkich. Proszę się nie głowić, na pewno sobie poradzimy. Fundusz Odbudowy jest oczywiście dobry, ważny, ale to nie jest kwestia nr 1 dla nas, ponieważ jesteśmy wystarczająco silni gospodarczo. Chodzi o suwerenność narodową – podkreślał Orban.

– Niemiecka prezydencja pracuje nad tym, by znaleźć pewnego rodzaju rozwiązanie i mamy oczywiście pewien kontakt na poziomie eksperckim. Z tego co wiem, nadzieja jest, jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia porozumienia, które będzie zwycięstwem – dodawał.

Orban z wizytą w Warszawie. Był na roratach

Premier Węgier Viktor Orban kończy wizytę w Polsce. Jak poinformował w mediach społecznościowych, nad ranem wziął udział w mszy roratniej w...

zobacz więcej

Jak stwierdził Orban, „prawdziwym powodem sporu o praworządność jest to, że niektórzy nie rozumieją, czym jest praworządność. A to bierze się z tego, że nigdy nie walczyli o tę praworządność, zawsze ją mieli, nigdy nie walczyli o demokrację, o ten standard życia. Oni to odziedziczyli”.

–Mateusz Morawiecki i jego ojciec walczyli o to. Kaczyński o to walczył. Sam byłem bojownikiem o wolność, też o to walczyłem. Demokracja, praworządność to nie rzeczy, które odziedziczyliśmy. Wywalczyliśmy to. Z tego też powodu naprawdę rozumiemy, czym jest praworządność, a oni tylko o tym czytali. Taka jest różnica – mówił Orban.

– Różne scenariusze są możliwe, ale jesteśmy tak blisko osiągnięcia porozumienia, że szansa osiągnięcia tego w tym tygodniu jest bardzo duża – dodawał.

Brüsszel előtt Varsó // Warsaw before Brussels

Opublikowany przez Orbána Viktor Wtorek, 8 grudnia 2020

Rzecznik rządu: Mamy wspólne wstanowisko


Na temat spotkania zabrał głos w trakcie odrębnej konferencji także rzecznik rządu Piotr Müller.

– Polska i Węgry potrzymują swoje stanowisko dotyczące konieczności rozdzielenia oceny praworządności od budżetu UE – mówił.

– Mamy wspólne stanowisko – dodawał.

– Jesteśmy przekonani, że na tym posiedzeniu Rady Europejskiej jest szansa, by dojść do porozumienia. (...) Potrzebna jest do tego jednak zgoda obu stron – powiedział.

Jak mówił Müller, w dalszej części spotkania udział wzięli także wicepremier Jarosław Gowin i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

teraz odtwarzane
Rzecznik rządu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej