RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portugalscy lekarze ostrzegają: Służba zdrowia może tego nie wytrzymać

Portugalska Izba Lekarska przestrzega przed spotkaniami w święta Bożego Narodzenia (fot. Rita Franca/NurPhoto via Getty Images)
Portugalska Izba Lekarska przestrzega przed spotkaniami w święta Bożego Narodzenia (fot. Rita Franca/NurPhoto via Getty Images)

Portugalska Izba Lekarska we wtorek skrytykowała rząd za luzowanie obostrzeń w związku ze Świętami Bożego Narodzenia i ostrzegła przed paraliżem krajowej służby zdrowia. Od poniedziałku służby medyczne Portugalii notują wzrost zgonów na Covid-19.

Portugalia: Izolacja społeczna w najbardziej dotkniętych epidemią powiatach

Rząd Portugalii wprowadzi od 4 listopada izolację społeczną w najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa powiatach kraju – ogłosił w sobotę...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ministerstwo zdrowia Portugalii podało we wtorkowym komunikacie, że w ciągu ostatniej doby liczba zgonów wzrosła o 81, do 5122. Dzień wcześniej zanotowano 78 ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa. Portugalski resort zdrowia wskazał zarazem na spadek dynamiki zakażeń. Odnotował, że podczas ostatnich 24 godzin zanotowano 2,9 tys. infekcji, a łączna liczba zakażeń wynosi prawie 328 tys.

Pomimo spadku dobowej liczby zakażeń we wtorek portugalska Izba Lekarska (OM) ogłosiła, że brak znaczących restrykcji epidemicznych w okresie świątecznym może przynieść duże ryzyko nasilenia się zachorowań na Covid-19.

Dla wirusa SARS-CoV-2 nie istnieje Boże Narodzenie (...), a wszelkie spotkania stanowią okazję do infekcji, czasami mającej nieodwracalne skutki” – napisał we wtorkowym komunikacie szef OM Miguel Guimaraes, ostrzegając, że portugalska służba zdrowia może nie wytrzymać kolejnej fali epidemii.

Izba Lekarska oceniła, że liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w Portugalii utrzymuje się na „bardzo wysokim” poziomie, wskazując przy tym na „znaczące ryzyko dla bezpieczeństwa” wszystkich obywateli oraz integralności państwowej służby zdrowia.

Portugalia wprowadza godzinę policyjną

W Portugalii zostanie lokalnie wprowadzona godzina policyjna. Poinformował o tym premier kraju Antonio Costa.

zobacz więcej

„W tym okresie większego świętowania i bliskości rodzinnej przestrzeganie i respektowanie środków zapobiegawczych przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii jest nieodzowne i niezbędne, aby chronić członków naszych rodzin, w szczególności tych z grypy największego ryzyka” – napisano w komunikacie OM.

W sobotę premier Portugalii Antonio Costa ogłosił, że jego gabinet nie zamierza wprowadzać żadnych restrykcji w podróżowaniu po kraju w okresie Bożego Narodzenia. Zapowiedział, że w noc wigilijną dopiero o 2:00, czyli o trzy godziny później niż obecnie, rozpocznie się godzina policyjna.

W piątek portugalski parlament przedłużył o 15 dni stan wyjątkowy – od 9 do 23 grudnia. Prezydent zapowiedział już kolejne przedłużenie stanu wyjątkowego do 7 stycznia 2021 roku. Przewiduje on m.in. nocną godzinę policyjną, weekendowy lockdown, a także ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy powiatami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej