RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Izraela: Jad Waszem bada dokumenty dot. Ładosia i Ryniewicza

Do Yad Vashem trafiły dodatkowe dokumenty dotyczące działań Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza (fot. lrich Baumgarten via Getty Images)
Do Yad Vashem trafiły dodatkowe dokumenty dotyczące działań Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza (fot. lrich Baumgarten via Getty Images)

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin – w liście do konsula honorowego RP w Zurychu Markusa Blechnera – podał, że do Instytutu Yad Vashem trafiły dodatkowe dokumenty dotyczące Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza z czasu ich działalności podczas II wojny światowej.

Ogromne zaangażowanie polskich dyplomatów w pomoc Żydom. Odnaleziono nowe dokumenty

Polscy dyplomaci w Bernie w czasie II wojny światowej koordynowali fałszowanie nie tylko paszportów Paragwaju, ale też innych latynoamerykańskich...

zobacz więcej

List prezydenta Izraela, o którym we wtorek poinformowała IAR, jest jego odpowiedzią na apel Blechnera, by uhonorować wszystkich polskich dyplomatów z Grupy Ładosia, zaangażowanych w latach okupacji niemieckiej w ratowanie Żydów, poprzez wystawianie im paszportów chroniących ich przed eksterminacją w obozach zagłady. Z treścią listu zapoznała się także Polska Agencja Prasowa.

Szacunek dla tych wszystkich „odważnych ludzi”


W pierwszych słowach listu Riwlin podkreślił, że jest pełen podziwu i uznania dla tych wszystkich „odważnych ludzi”, którzy w okresie wojny ryzykowali własne życie, by ratować Żydów. „Ta hojność ducha jest wspaniałym przykładem szacunku i człowieczeństwa, które jaśnieją w ciemnej historii Zagłady” – napisał.

Jak Grupa Berneńska ratowała Żydów. Ambasador RP przedstawił dokumenty

Ambasador RP w Bernie Jakub Kumoch przedstawił w Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu dokumenty o polskich dyplomatach w Szwajcarii, którzy w czasie wojny...

zobacz więcej

Odnosząc się do apelu polskiego konsula, prezydent Izraela poinformował, że jego biuro skontaktowało się w tej sprawie z Instytutem Jad Waszem –  honorującym od wielu lat tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata te osoby, które podjęły się ryzyka ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Prezydent Izraela przypomniał, że do tej pory z Grupy Ładosia komisja Jad Waszem uhonorowała tym tytułem konsula Konstantego Rokickiego.

„Z pewnością jest to samo w sobie kamieniem milowym, który należy docenić” – podkreślił Riwlin. Dodał przy tym, że Instytut wobec innych polskich dyplomatów z grupy – Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza – wystosuje oficjalne podziękowania na ręce ich krewnych.

Dziennikarze z Izraela: wiemy, że nie było polskich obozów śmierci

– Wiemy, że nie było polskich obozów śmierci, ale część Polaków zabijała Żydów w Polsce; może polskie społeczeństwo nie jest gotowe, żeby pogodzić...

zobacz więcej

Do Jad Waszem trafiły dodatkowe dokumenty


Prezydent Izraela podał też, że w ostatnim roku do Jad Waszem trafiły dodatkowe dokumenty dotyczące działań Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza. Zaznaczył przy tym, że obecnie są one poddawane dokładnym badaniom, a ocena zawartych w nich informacji nie została jeszcze zakończona.

„Po zakończeniu dochodzenia możliwe będzie rozważenie dalszych środków, zgodnie z odpowiednimi ustaleniami” – zapewnił Riwlin, zwracając też uwagę na ograniczenia wywołane pandemią koronawirusa, która wpłynęła na działania Instytutu.

Do 1 stycznia 2020 r. Instytut Jad Waszem nadał tytuł Sprawiedliwego 27 712 bohaterom, w tym 7112 Polakom, którzy tworzą największą grupę narodowościową wśród 51 krajów świata

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej