RAPORT

Pogarda

9 pytań do Giertycha. Mecenas zamiast odpowiedzieć… pozywa za ich treść

Roman Giertych znów pozywa dziennikarzy (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Roman Giertych znów pozywa dziennikarzy (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Dziennikarze portalu tvp.info wysłali mecenasowi Romanowi Giertychowi pytania dotyczące sprawy przepływów finansowych między Prokomem i Polnordem oraz zakupu nieruchomości Giertychów we Włoszech. Adwokat nie przesłał nam odpowiedzi. Chociaż nie ukazał się jeszcze żaden artykuł na ten temat, prawnik poinformował na Twitterze, że pozwie dziennikarzy TVP za otrzymane pytania.

„Pani umrze i nie zobaczy ani złotówki”. Czarnecki na taśmie o Giertychu

Portal tvp.info ujawnia nowe nagranie z restauracji Amber Room. – Już 16 lat prowadzi Ryszardowi Krauzemu sprawę o egzekucję i kobiecie walczącej o...

zobacz więcej

15 października media obiegły informacje o zatrzymaniu Romana Giertycha przez CBA. Informowano, że  prawnik jest jedną z 12 osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.

Zobacz także -> Giertych przerwał milczenie. Wydał oświadczenie

Szczegóły tej głośnej sprawy interesują opinię publiczną. Portal tvp.info wysłał więc Romanowi Giertychowi związane z nią pytania.

Oto one:

1. Czynności, jakie wykonywał Pan i osoby panu bliskie w związku ze skupieniem przez Polnord roszczeń wobec m.st. Warszawy i MPWiK od Prokomu, prokuratura określa jako „pranie brudnych pieniędzy”. Jak by Pan te działania określił/wytłumaczył?

2. Czy przez konta bankowe Pana lub osób Panu najbliższych transferowano jakiekolwiek pieniądze związane ze wspomnianą operacją skupienia roszczeń od Prokomu? Jeżeli tak, to jakie to były transakcje i czemu miały służyć?

Kontrowersyjne metody znanego adwokata Platformy. Roman Giertych na taśmach z „Sowy”. STENOGRAMY

W niepublikowanym dotąd nagraniu rozmowy między ówczesnym szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim i prezesem Orlenu - Jackiem Krawcem - słyszymy...

zobacz więcej

3. Kiedy i kto dokonał zakupu nieruchomości we Włoszech, określanych przez Pana jako „domek w górach we Włoszech z dosyć dużą działką”? Ile kosztowała? Jakie było pochodzenie tych pieniędzy?

4. Według informacji podanej przez Pana, ową nieruchomość „kupiliśmy za pieniądze zarobione kilka lat później”. Jak więc wytłumaczyć informacje zawarte w publicznych rejestrach gminy Velletri, które podają, że  Barbara Giertych dostała pozwolenie na podłączenie wody na tą działkę 29.09.2014 r., następnie w lutym 2015 r. otrzymała zgodę na zagospodarowanie terenu „w poszanowaniu przepisów dotyczących ochrony środowiska i krajobrazu”, a ostatnie zarejestrowane działania na działce zakończono w 2017 r.?

5. Jakich czynności związanych z nieruchomością we Włoszech dokonywała pańska żona w okresie 2014-2015? 

6. Czy kiedykolwiek polecił Pan Sebastianowi J. wypłacenie jakichkolwiek pieniędzy np. z bankomatów i przekazanie ich Panu? Kiedy i w jakiej sumie? Dlaczego? Jaka była suma łączna?

7. Czy otrzymał Pan od Sebastiana J. kwotę miliona złotych w gotówce lub przelewem, w częściach lub w całości? 

Afera Polnord. Nowe dowody efektem przeszukań u podejrzanych

W trakcie przeszukań u podejrzanych w związku z wyprowadzeniem kilkudziesięciu milionów złotych z giełdowej spółki Polnord śledczy znaleźli nowe...

zobacz więcej

8. Czy prawdą jest, że dokonał Pan darowizny w wysokości miliona złotych na rzecz Pana małżonki? Kiedy i dlaczego? 

9. Czy w okresie 2014-2019 służby finansowe kontrolowały lub podważały zasadność legalności osiągniętych przez Pana lub Pana małżonkę dochodów oraz dokonywanych na pańskich rachunkach i z nich przelewów?

 Zobacz także -> Sprawa Giertycha. Prokurator Krajowy ujawnił informacje

Giertych o „nielegalnym wejściu w posiadanie informacji”


Mecenas Roman Giertych nie odpowiedział na nasze pytania. W sieci zamieścił za to wpis w którym poinformował: „Kierujemy nadto zawiadomienie i pozew cywilny w sprawie TVP, której redaktorzy weszli nielegalnie w posiadanie informacji objętych tajemnicą bankową i adwokacką o przepływach na kontach (PKO BP) mojej prywatnej kancelarii. Pierwszy pozwany Rafał Pasztelański i jego red. naczelny”.

Przypomnijmy, że Roman Giertych oskarżył już dziennikarzy TVP Samuela Pereirę  (za komentarz ws. włoskiej posiadłości Giertychów) oraz Cezarego Gmyza  (za komentarz dot. domniemanego wyprowadzania pieniędzy ze spółek Krauzego) z art. 212 Kodeksu karnego. W swoim piśmie żąda „wymierzenia kary jednego roku pozbawienia wolności” oraz „nawiązki w kwocie 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego Romana Giertycha”.

teraz odtwarzane
Włoska posiadłość Giertychów. Jak żona Barbara mecenasowi gniazdko uwiła

teraz odtwarzane
Gmyz: Krauze mógł z pomocą Giertycha wyprowadzać pieniądze ze swoich spółek

Na zapowiedź pozwu za pytania odpowiedział na Twitterze szef portalu tvp.info Samuel Pereira. „Dla jasności, bo jak zwykle miesza pan w swoich tweetach. Zamiast odpowiedzieć na wysłane wczoraj pytania postanowił pan pozwać dziennikarza za ich treść?” – zapytał i dodał: „Pozew przed publikacją, za pytania - wow, prawdziwy demokrata”.

Prokuratura o uchyleniu środków zapobiegawczych wobec Romana Giertycha

Decyzja sądu o uchyleniu środków zapobiegawczych wobec Romana Giertycha jest zagrożeniem dla prawidłowego toku i efektów postępowania – oceniła...

zobacz więcej

Do sprawy na Twitterze odniósł się również wywołany przez Giertycha dziennikarz portalu tvp.info, Rafał Pasztelański.

„Szanowny Panie Mecenasie, nie wiem, jak odebrać pana reakcję na pytania, które panu przesłałem. Tym bardziej, że nie powstał jeszcze tekst dotyczący zagadnień, które interesują portal tvp.info, a pan nie raczył nawet odpowiedzieć” – napisał.

Publicysta wskazał też, że Roman Giertych pisze o rzekomym „wejściu nielegalnie w posiadanie informacji objętych tajemnicą bankową i adwokacką o przepływach na kontach”. „To interesujące, bo dopiero od pana dowiedziałem się, że kancelaria ma rachunek w PKO BP” – podkreślił.

Na koniec Pasztelański zaznacza: „Z przesłanych panu pytań, moim zdaniem, nie wynika, abyśmy byli w posiadaniu takich informacji.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej