RAPORT

Pogarda

Akt oskarżenia przeciwko Neumannowi. Poseł PiS: Sprawy gospodarcze są trudne

Sławomir Neumann. Nowe informacje w głośnej sprawie (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Sławomir Neumann. Nowe informacje w głośnej sprawie (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi zdrowia Sławomirowi Neumannowi (PO). Poseł PiS Kazimierz Smoliński mówi portalowi tvp.info, że jako adwokat czeka na poznanie konkretnych zarzutów i dalsze kroki organów ścigania. – A z politycznego punktu widzenia przypominam doktrynę Neumanna o bronieniu swoich ludzi jak niepodległości. Ciekawy jestem, kto teraz będzie bronił Neumanna – przyznaje.

Jest akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Neumannowi

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi zdrowia Sławomirowi...

zobacz więcej

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do warszawskiego sądu akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi Neumannowi. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy kontraktowaniu usług medycznych z zakresu okulistyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia i obejmuje lata 2012-14, gdy polityk był wiceministrem zdrowia.

Teraz znalazł się on wśród osób, którym stawiane są zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień służbowych w celu ociągnięcia korzyści majątkowych w kwocie 13,5 mln zł przez warszawską klinikę medyczną.

– Jako adwokat, aby wydać szczegółową opinię, muszę znać konkretne zarzuty. Nie znam ich, bo wiemy jedynie o skierowaniu aktu oskarżenia. Przypomnę, że sprawa w sądzie toczy się również wobec innego prominentnego polityka PO, Stanisława Gawłowskiego. W Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności, więc trzeba to uszanować – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Kazimierz Smoliński.

Sprawa niełatwa do udowodnienia


Polityk PiS przypomina, że media już nie raz informowały o ciekawych zdarzeniach wokół Sławomira Neumanna z PO. Na nagraniach ujawnionych przez TVP Info w październiku zeszłego roku słychać, jak ówczesny szef klubu parlamentarnego PO-KO „rozpracowywał” scenariusz, co robić, gdy członkom PO stawiane są zarzuty. – Pamiętaj: jedna zasada jest dla mnie święta, k***a. Naucz się tego, jak będziesz o czymkolwiek rozmawiał. Jak będziesz w Platformie, będę cię bronił, k***a, jak niepodległości – krzyczał Neumann.

Internauci oburzeni laicyzacją świąt. Warszawa podkreśla, że nie chce dzielić mieszkańców

Po opublikowaniu przez Miasto Stołeczne Warszawa świątecznych grafik i wzorów kart bożonarodzeniowych w sieci pojawiło się wiele negatywnych...

zobacz więcej

– Wiem, że od strony prawnokarnej Sławomir Neumann ma pewnie swoich pełnomocników procesowych, którzy chętnie będą go bronić – mówi portalowi tvp.info Kazimierz Smoliński. Przyznaje, że jest ciekawy, kto teraz będzie bronił Neumanna „od strony politycznej, na przykład w mediach”.

Doktrynę o chronieniu znajomych stosował wobec innych. Zobaczymy, czy tak samo zdarzy się w stosunku do niego – podkreśla poseł PiS.

Powołując się na swoje doświadczenie zawodowe i wykształcenie, Kazimierz Smoliński przyznaje, że sprawa Neumanna i potężnych wyłudzeń może nie być łatwa.

Ta sprawa w sferze medialnej przewija się od dawna. Nie znamy jednak szczegółów, bo te są zawarte w akcie oskarżenia.

– Sprawy gospodarcze niestety często są trudne i nie znajdują uznania w sądach – mówi. Ocenia, że czasami wynika to z niewłaściwego przygotowania aktów oskarżenia przez prokuraturę, ale również sądy „liberalnie podchodzą do tych spraw, więc często kończą się one uniewinnieniem.”

Oskarżony polityk PO: Zarzuty prokuratury są dęte i tworzone na siłę

Jako „dęte i tworzone na siłę” poseł KO Sławomir Neumann ocenił zarzuty stawiane mu przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze. – Jestem spokojny...

zobacz więcej

– Nikt nie kwestionuje faktu, że te sprawy często są trudne. Wymagają wnikliwej analizy i dokładnego udowodnienia – wskazuje Smoliński.

Neumann przekonuje, że jest niewinny


O komentarz ws. aktu oskarżenia chcieliśmy również zapytać Sławomira Neumanna. Niestety, nie udało się z nim skontaktować. Pytany o tę sprawę w przeszłości podkreślał, nie ma sobie nic do zarzucenia.

Polityk wskazywał, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości. – Prokuratura ma pełną dokumentację, badała tę sprawę, nie znalazła nic, zamknęła sprawę, pan Zbigniew Ziobro kazał sprawę wznowić, kiedy objął władzę – mówił.

Człowiekiem, który mnie dzisiaj pomawia, donosi do prokuratury, jest osoba zatrzymana przez CBA za próbę przyjęcia łapówki – dodawał w rozmowie z TVP Info. Ocenił, że zarzuty prokuratury są „dęte i tworzone na siłę”.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym w sprawie zagrożone są karami 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo zostało wszczęte na skutek zawiadomień o przestępstwie złożonych w 2013 r. przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ oraz pacjentów kliniki.

W toku postępowania na ponad 3,6 tys. kartach akt sprawy zgromadzono obszerny materiał dowodowy potwierdzający zasadność zarzutów aktu oskarżenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej