RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Internauci oburzeni laicyzacją świąt. Warszawa podkreśla, że nie chce dzielić mieszkańców

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Rafał Guz)

Po opublikowaniu przez Miasto Stołeczne Warszawa świątecznych grafik i wzorów kart bożonarodzeniowych w sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. Internauci wskazywali, że materiały przygotowane z okazji świąt są zupełnie pozbawione symboli religijnych. – Każdego roku przygotowujemy kreację wizualną, która łączy, a nie dzieli mieszkańców. Zawieramy w niej elementy związane z miastem – tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

„Betlejem jest smutne”. Te święta będą ciche i puste

Betlejem szykuje się na puste Święta Bożego Narodzenia. W centrum miasta stanęła już tradycyjna choinka, ale w tym roku z powodu pandemii do...

zobacz więcej

Informując o akcji „Warszawskie Kolędowanie”, stołeczny ratusz pokazał niedawno grafikę, na której nie sposób doszukać się jakichkolwiek symboli religijnych. „O jakie święta chodzi?” – pytali więc internauci. Również przykładowe karty świąteczne przygotowane przez ratusz pokazywały głównie bloki i gwiazdy.

W sieci pojawiło się więc wiele komentarzy, że symbolami świąt Bożego Narodzenia są Jezus, Maryja i Józef czy żłóbek betlejemski, a nie elementy architektury. O odpowiedź na te zarzuty poprosiliśmy przedstawicieli warszawskiego ratusza.

Warszawa jest miastem różnorodnym, przyjaznym i otwartym. Organizowane przez miasto wydarzenia kierowane są do wszystkich warszawianek i warszawiaków, którzy reprezentują różnorodne pochodzenie, wiarę i przekonania – podkreśliła Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

  Zobacz także -> List Trzaskowskiego do Brukseli. „Wbicie sztyletu w plecy”

Dodała, że tym samym okres świąteczny celebrowany jest przez osoby różnych wyznań i przekonań.

– Z szacunkiem odnosimy się do każdej formy obchodzenia świąt oraz osób spędzających ten czas. Każdego roku przygotowujemy kreację wizualną, która łączy, a nie dzieli mieszkańców. Zawieramy w niej elementy związane z miastem – architekturę̨, pomniki oraz obiekty, które znane są zarówno warszawiakom, jak i turystom. Całość utrzymana jest w kolorystyce nawiązującej do świątecznego okresu – wskazała Gałecka.

Spór o nieelegancki gest?

Nagrywała kolędy, teraz jest za aborcją. Internauci w szoku

Piosenkarka Anna Wyszkoni poparła protesty proaborcyjne, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie z charakterystyczną czerwoną błyskawicą....

zobacz więcej

We wcześniejszej  rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Jan Mosiński zaznaczał, że niepokoją go również dwie inne rzeczy. Pierwsza to fakt, że stołeczny ratusz zachęca obecnie do kolędowania między 2 a 15 grudnia.

– Jest to dość nietypowe, bo to jeszcze okres Adwentu – tłumaczył. Oceniał, że kolędować można bardzo długo, ale zaczynając od Wigilii. – Chciałbym wierzyć, że urzędnicy podsunęli Rafałowi Trzaskowskiemu taki pomysł i został on zaakceptowany bez zastanowienia – mówił.

Jan Mosiński wskazywał także, iż sam plakat zachęcający do kolędowania jest nieelegancki. – Polecam uwadze czytelników ułożenie dłoni chłopca, który jest pokazany na tym obrazku. W jaki sposób mam odczytywać jego postawę? – pytał polityk.

– Zarówno w Warszawie, jak i na świecie święta związane są z celebracją wspólnego czasu i zwyczajami takimi jak ubieranie choinki, wspólna kolacja czy też śpiew – odpowiada Karolina Gałecka.

W tym roku bez spotkania opłatkowego

Nagrywała kolędy, teraz jest za aborcją. Internauci w szoku

Piosenkarka Anna Wyszkoni poparła protesty proaborcyjne, zamieszczając w mediach społecznościowych zdjęcie z charakterystyczną czerwoną błyskawicą....

zobacz więcej

– I ta właśnie wspólnotowość jest przedmiotem grafiki kolędowania. Wskazywanie innych elementów bądź motywów stanowi nadinterpretację, a doszukiwanie się̨ obraźliwych gestów czy symboliki jest kuriozalne. Stylistyka grafiki wykorzystująca zarys twarzy jest powszechna w ilustracji w Polsce i na świecie, jest często stosowanym zabiegiem stylistycznym – tłumaczy Gałecka.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach w Warszawie wiele kontrowersji budził także temat organizowania spotkania opłatkowego przez radę miasta. Politycy Koalicji Obywatelskiej zaznaczali, że jest to łamanie konstytucji. W ubiegłym roku takie spotkanie zainicjowali więc radni Prawa i Sprawiedliwości. Gdy pytaliśmy ich, czy takie wydarzenie odbędzie się również w tym roku, radni podkreślali, że w związku z epidemią może to być skomplikowane.

– Z oczywistych względów nie planujemy w tym roku tradycyjnych spotkań opłatkowych – przekazała nam teraz Karolina Gałecka.

W mieście pojawiło się z kolei wiele iluminacji świetlnych. Podświetlone drzewka i latarnie tworzą świąteczny klimat mimo wciąż mocno jesiennej aury.

źródło:
Zobacz więcej