RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Jesteśmy zdeterminowani, żeby przestrzegać traktatów unijnych

„To jest jedyna gwarancja spokojnej i stabilnej przyszłości Wspólnoty” (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
„To jest jedyna gwarancja spokojnej i stabilnej przyszłości Wspólnoty” (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Jesteśmy zdeterminowani, żeby przestrzegać traktatów, na których została zbudowana UE i fundamentalnej zasady, czyli partnerskiego traktowania się wzajemne krajów Wspólnoty – powiedział w Radiu Wrocław szef KPRM Michał Dworczyk.

Morawiecki w niemieckim dzienniku: Unia powinna dążyć do solidarności w różnorodności

„Unia powinna dążyć do solidarności w różnorodności" – pisze Mateusz Morawiecki w autorskim tekście, który w poniedziałek wieczorem ukazał się w...

zobacz więcej

Minister Dworczyk był pytany o strategię negocjacyjną, jaką zamierza przyjąć polski rząd na zaplanowanym na czwartek szczycie Rady Europejskiej. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby zabiegać o przestrzeganie traktatów, na których została zbudowana UE i fundamentalnej zasady, czyli partnerskiego traktowania się wzajemnie krajów, które UE stworzyły i które dziś UE tworzą. To jedyna gwarancja spokojnej i stabilnej przyszłości Wspólnoty – zapowiedział.

Szef KPRM odpowiadając na pytanie o ewentualne zastosowanie weta ws. budżetu UE  przez Polskę, wyraził nadzieję, że dojdzie jednak do kompromisu. – My chcemy pewnego minimum, czyli przestrzegania zasad i traktatów oraz uzgodnień z lipcowego szczytu liderów unijnych – mówił.

Dodał, że Polska nie może zgodzić się na „wprowadzenie niejasnych, nietransparentnych mechanizmów".

– Dzięki takim mechanizmom uznaniowo można będzie niektórym krajom odbierać środki finansowe. Dziś mówimy o Polsce i Węgrach, ale w przyszłości, gdybyśmy zgodzili się na taki mechanizm, może to dotyczyć każdego z krajów UE – mówił minister.

Jego zdaniem takie rozwiązanie w efekcie doprowadzi do osłabienia i braku stabilizacji wewnątrz Wspólnoty.

Rozmowa Morawiecki-Orban przed szczytem. „Szczegółów nie komunikujemy”

O rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem informowała w poniedziałek wieczorem kancelaria premiera. Według...

zobacz więcej

Minister zaznaczył przy tym, że stanowisko rządu w tej kwestii jest jednolite i prezentuje je premier Mateusz Morawiecki.

– Oczywiście, że w Zjednoczonej Prawicy pojawiają się różnego rodzaju głosy, jeśli chodzi o niuanse możemy się różnić, ale stanowisko rządu w tej kwestii jest jednolite – powiedział Dworczyk.

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-27 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności – władze obu państw nie godzą się na zastosowania takiego mechanizmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej