RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wiadomo, kto będzie szefem Pentagonu, jeśli Biden przejmie władzę

Austin, generał w stanie spoczynku, będzie pierwszym Afroamerykanin na stanowisku szefa resortu obrony (fot. Reuters/Lucas Jackson)
Austin, generał w stanie spoczynku, będzie pierwszym Afroamerykanin na stanowisku szefa resortu obrony (fot. Reuters/Lucas Jackson)

Najnowsze

Popularne

Emerytowany generał Lloyd Austin zostanie szefem resort obrony w rządzie Joe Bidena – informują amerykańskie media. Nominacja ma zostać oficjalnie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Jeśli zostanie zatwierdzona, Austin będzie pierwszym Afroamerykaninem na stanowisku szefa Pentagonu.

Prokurator generalny Kalifornii szefem służby zdrowia w gabinecie Bidena

Prezydent elekt Joe Biden wybrał kalifornijskiego prawnika, obecnego prokuratora generalnego stanu Kalifornia, Xaviera Becerrę na szefa resortu...

zobacz więcej

67-letni Lloyd Austin jest absolwentem akademii wojskowej West Point. Przez ponad 40 lat służył w amerykańskich siłach zbrojnych. W 2010 r. dowodził wojskami USA w Iraku. W 2012 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy sił lądowych a w 2013 stanął na czele Centralnego Dowództwa (CENTCOM).

To właśnie Austin opracował i zaczął wdrażać strategię walki z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. W 2016 r. przeszedł na emeryturę.

Aby zostać szefem Pentagonu, Lloyd Austin będzie musiał uzyskać zgodę Kongresu na odstąpienie od reguł powoływania cywilnego kierownictwa resortu obrony. Mówią ona o tym, że od czasu odejścia ze służby oficera do objęcia przez niego tego stanowiska musi upłynąć co najmniej siedem lat.

Tego rodzaju zgodę uzyskał wcześniej pierwszy szef Pentagonu w rządzie prezydenta Trumpa generał James Mattis.

Jeśli nominacja Austina zostanie zatwierdzona, stanie on na czele resoru, któremu podlega 1,3 mln żołnierzy i który dysponuje budżetem w wysokości 750 mld dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej