RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Holandia łamie praworządność”. Przedstawiono raport

Raport: Łamanie praworządności przez Holandię - nadużycia podatkowe w UE (fot. PAP/EPA/Sem van der Wal)
Raport: Łamanie praworządności przez Holandię - nadużycia podatkowe w UE (fot. PAP/EPA/Sem van der Wal)

W poniedziałek przedstawiono raport o „łamaniu praworządności przez Holandię”. Został on zaprezentowany przez przedstawicieli Solidarnej Polski, w tym wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Janusza Kowalskiego i wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastiana Kaletę.

„Dość zginania karku, Holandia sama ma problem z praworządnością”

– Zostało wydane orzeczenie TSUE, że jeżeli gdzieś może być łamana praworządność, to w Holandii – powiedział minister Michał Wójcik komentując...

zobacz więcej

Przedstawiciele Solidarnej Polski zaprezentowali w poniedziałek w Sejmie raport zatytułowany „Łamanie praworządności przez Holandię - nadużycia podatkowe w UE”. Zapowiedzieli, że raport będzie podlegał teraz analizie resortu sprawiedliwości.

Janusz Kowalski ocenił podczas konferencji prasowej, że prawodawstwo holenderskie umożliwia czerpanie korzyści z udziału w jednolitym rynku i transferowanie zysków poza Unię Europejską, w tym do rajów podatkowych.

Kowalski o naruszaniu interesów UE


– Holandia ma takie cechy państwa i taki system podatkowy, który umożliwia agresywnie planowane podatkowanie. Co to oznacza? Oznacza to, że za pośrednictwem spółek, które można rejestrować w Holandii, transferowane są poza Unią Europejską zyski firm działających na terenie Unii Europejskiej – mówił Kowalski.

Podkreślił, że „raport Solidarnej Polski dotyczący właśnie przedmiotu, jakim jest agresywny system podatkowy niezgodny z regułami rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, uprawnia do postawienia bardzo ważnego pytania - o uruchomienie procedury z art. 7, czyli naruszenia praworządności przez Holandię w zakresie łamania reguł rynku wewnętrznego, braku lojalnej współpracy z innymi państwami oraz państwa prawa, które szanuje reguły niedyskryminacji i sprawiedliwości”.

– Funkcjonowanie takiego państwa, które umożliwia działanie spółkom wyprowadzającym, transferującym zyski poza Unię Europejską bezpośrednio narusza interesy finansowe Unii Europejskiej – podkreślił.

Terlecki: Możemy uniknąć weta, jeżeli zostaną wycofane te pomysły

Obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej, jest istotna; będziemy chcieli uniknąć weta ws. budżetu UE, jeżeli będzie to możliwe,...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapewnił, że raport zostanie poddany analizie w resorcie sprawiedliwości. – Należy przeanalizować, czy system podatkowy, który obowiązuje w Holandii, rodzi pewne wątpliwości, co do tego, czy jest sprawiedliwy i solidarny względem innych państw członkowskich – poinformował.

Kaleta: Nie możemy w tej sprawie milczeć


Kaleta stwierdził, że w ostatnich dniach widzimy serię nieuczciwych ataków wobec Polski ze strony Holendrów. – Nie możemy w tej sprawie milczeć – mówił.

– Nie może być tak, że forsuje się mechanizmy, które są skierowane wobec jednego państwa, w innych miejscach decydenci w Unii Europejskiej są ślepi na to, co się dzieje w danym państwie, a tu mówimy o poważnej sprawie - wypływie dziesiątek miliardów euro z rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, który to rynek wewnętrzny mógłby być tymi środkami zasilony i mogłaby być zasilona również Unia Europejska i mogły być zasilone fundusze unijne, które powinny być solidarnie i sprawiedliwie dystrybuowane – powiedział wiceszef MS.

Jak dodał, „ten raport z pewnością w najbliższych dniach będzie podlegał wnikliwej analizie i nie jest wykluczone, że Ministerstwo Sprawiedliwości wskutek tej analizy podejmie dalsze wnioski w kierunku działań Rady Ministrów i stanowiska całego rządu”.

Z kolei europoseł PiS Dominik Tarczyński, który w Parlamencie Europejskim zasiada w komisji dotyczącej rynku wewnętrznego i ochrony konsumenta, zadeklarował, że będzie go w komisji przedstawiał. – W mojej ocenie w tym raporcie jasno opisano, że te praktyki wymagają ochrony obywateli Unii Europejskiej, a więc jednoznacznie można powiedzieć, że ten raport służy Unii Europejskiej – podkreślał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej