RAPORT

Pogarda

Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. „Jeden z etapów dekoncentracji mediów”

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek poinformował o tym na Twitterze (fot. Foto Olimpik/NurPhoto via Getty Images)
Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek poinformował o tym na Twitterze (fot. Foto Olimpik/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezes Grupy Orlen Daniel Obajtek poinformował na Twitterze, że spółka przejmuje wydawnictwo Polska Press. Zyska dzięki temu między innymi dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa. – To rodzi pozytywne konsekwencje. Doskonale wiemy, że Polska Press wchodziła dotąd w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Jan Mosiński, poseł PiS.

PKN Orlen odkupi Polskę Press? „Prowadzą rozmowy”

„The Economist” informuje, że PKN Orlen negocjuje z niemieckim koncernem Verlagsgruppe Passau w sprawie kupna Polska Press Grupy. Wydawca ten jest...

zobacz więcej

Daniel Obajtek podkreślił, że przejęcie pozwoli skutecznie wspierać sprzedaż i rozbudowywać narzędzia big data.

– To kluczowe zasoby w kontekście planowanego rozwoju sieci detalicznej – zaznaczył i dodał, że oznacza to pozyskanie 20 z 24 dzienników regionalnych w całej Polsce.

Są to: „Dziennik Bałtycki", „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, „Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski", „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”.

Orlen przejął Ruch. Obajtek ujawnia szczegóły

W grudniu lub styczniu przedstawimy trzy nowe formaty detaliczne, które będą prowadzone we współpracy z Ruch – poinformował prezes PKN Orlen Daniel...

zobacz więcej

– To pokazuje, że Daniel Obajtek jest skutecznym menedżerem – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info Jan Mosiński. Polityk Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że gdy prezes PKN Orlen coś planuje, potrafi to osiągnąć. – I jeśli chodzi o biznes, jest to bardzo dobra cecha – zaznacza.

– Ta decyzja rodzi pozytywne konsekwencje. Doskonale wiemy, że Polska Press wchodziła dotąd w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau – przypomina i ocenia, że odbiorcy w mniejszych miejscowościach byli dotąd „poddawani narracji, która często była niewłaściwa”.

  Zobacz także -> Lichocka: Kupowanie tytułów nie jest rozwiązaniem

– Dobrze się stało, że teraz będzie można dotrzeć z informacjami w sprawie Polski i tłumaczyć kierunki działań rządu. Nie tylko rządu PiS, ale każdego rządu, jaki będzie w Warszawie. Media wracają w ręce kapitału polskiego, którego właścicielem jest państwo. To jeden z etapów dekoncentracji mediów. Przejmuje się część rynku poprzez wykupienie dużego wydawnictwa z innych rąk i to dobrze – podkreśla.

Wydawnictwo Polska Press w 2019 roku osiągnęło ponad 398,4 mln zł przychodów. Ma blisko 120 tygodników lokalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej