RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

List Trzaskowskiego do Brukseli. „Wbicie sztyletu w plecy polskiemu rządowi” [WIDEO]

Prezydenci Warszawy i Budapesztu apelują do Komisji Europejskiej, żeby samorządy z pominięciem rządu mogły otrzymywać fundusze unijne. – Urzędnicy unijni w tak trudnym czasie zachowują się jak szulerzy. Siedzimy przy jednym stole, a oni zamiast myśleć, w jaki sposób wyjść z kryzysu, próbują zaciskać pętlę na szyi Polski, chcąc odebrać kolejne elementy suwerenności, a Rafał Trzaskowski jeszcze się w to wpisuje. Nie mogę tego zrozumieć, dlaczego politycy w przededniu uzgodnień w UE wbijają sztylet w plecy polskiemu rządowi – powiedział tvp.info poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Spam na skrzynkach samorządowców. Proszą szefową KE o „ominięcie” polskiego rządu

Prezydent Warszawy, razem ze swoim odpowiednikiem z Budapesztu, krytykuje unijne weto Polski oraz Węgier i zapowiada walkę o bezpośredni dostęp...

zobacz więcejList prezydentów Warszawy i Budapesztu do szefowej Komisji Europejskiej


„My, burmistrzowie polskich i węgierskich miast, potępiamy działania pana Orbana i pana Morawieckiego. Reprezentując xx (tu przygotowane miejsce na wpisanie liczby – przyp. red.) milionów Węgrów i Polaków, wyrażamy poparcie dla ochrony praworządności i dokładnego nadzoru nad funduszami unijnymi, aby wspólne zasoby służyły dobru publicznemu, a nie antydemokratycznym i skorumpowanym interesom” – czytamy w liście do Ursuli von der Leyen, pod którym widnieją nazwiska Rafała Trzaskowskiego i burmistrza Budapesztu Gergely’ego Karacsony. Wzór pisma opublikował Marek Poniedziałek z Polskiego Radia Zachód. List ma mieć związek z próbą przeforsowania mechanizmu, który połączyłby wypłatę funduszy europejskich z tak zwaną praworządnością.

Jan Mosiński z PiS: Politykę na zewnątrz kreuje rząd RP, a nie warszawski ratusz


– Skandaliczne działanie. Politykę państwa na zewnątrz kreuje rząd Rzeczypospolitej Polskiej, a nie Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy. Zamiast zająć się miastem, bo ma swoje problemy, bawi się w wielką politykę, pobierając pieniądze jako samorządowiec. Powinien podjąć decyzję. Zrezygnować z prezydentury w Warszawie i zajmować się polityką jako wiceszef Platformy Obywatelskiej, wtedy może pisać sobie różnego rodzaju elukubracje do różnych instytucji unijnych, albo służyć obywatelom – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Mirosław Suchoń z KO: Trzeba ratować środki finansowe z UE


– Nie wyobrażam sobie sytuacji, że pieniądze przepadną, jeśli rząd zostanie ukarany. To naturalne, że powinny trafić bezpośrednio do samorządów. To byłoby najlepsze rozwiązanie. Wiemy, że samorządy doskonale radzą sobie z dystrybucją tych środków. Dzisiaj mamy zdradzieckie weto. To weto stawia Polskę poza jądrem Unii Europejskiej. Jest ono na niekorzyść Polaków i Polski. Trzeba ratować środki finansowe, pozycję Polski w Unii Europejskiej – bronił Trzaskowskiego i innych samorządowców, którzy podpisali się pod listem, poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Awantura o karty świąteczne. „Trzaskowski wpisuje się w wojnę światopoglądową”

Informując o akcji „Warszawskie Kolędowanie” stołeczny ratusz pokazał grafikę, na której nie sposób doszukać się jakichkolwiek symboli religijnych....

zobacz więcejTomasz Rzymkowski z PiS: Byłoby to działanie bezprawne


– To jest działanie pozatraktatowe. Gdyby Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europejska zdecydowały się na tego typu zmianę polityki, upodmiotowienie samorządów względem Unii Europejskiej, byłoby to bezprawie. Gdyby nastąpiła zmiana w traktatach, tego typu działanie byłoby możliwe. Tylko i wyłącznie w drodze nowego traktatu – przekonywał poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Dariusz Wieczorek z Lewicy o propozycji Trzaskowskiego: Raczej to nierealne


– To skomplikowana sprawa. Chyba świadczy o nastroju wśród samorządowców, którzy bardzo się obawiają ewentualnego weta i braku środków z Unii Europejskiej. Jakby nie patrzeć 40 proc. z tych środków europejskich, to były inwestycje samorządowe. To jest skomplikowana sprawa. Moim zdaniem technicznie będzie wielkim problemem, żeby w przypadku środków z Unii Europejskiej ominąć struktury polskiego państwa. To wymaga bardzo głębokiej analizy. Raczej jest nierealne, żeby tak to można było zrealizować – mówił poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.

Robert Telus z PiS: Opozycja zachowuje się jak politycy przed rozbiorami Polski


– Ci opozycjoniści, którzy tak bardzo mocno szkodzą Polsce, jeżdżą na skargę na nasz kraj, im pasuje nawet to, żeby to było powiązanie funduszy z tak zwaną praworządnością. Tak zwaną praworządnością, bo ta praworządność nie jest zdefiniowana. Jeżeli Polska nie będzie chciała na przykład przyjąć imigrantów, to trzeba jej będzie zabrać środki finansowe. To w tym kierunku idzie. Po to ma być wprowadzony ten mechanizm. Ci, którzy szkodzą Polsce, opozycja, zachowuje się jak w historii przed rozbiorami Polski zachowywali się politycy – argumentował poseł PiS Robert Telus.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej