RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Warszawskie kartki na Boże Narodzenie. Ratusz: to jest miasto tolerancyjne

Co to ma wspólnego z Bożym Narodzeniem? (fot. Forum/Andrzej Hulimka; Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa)
Co to ma wspólnego z Bożym Narodzeniem? (fot. Forum/Andrzej Hulimka; Facebook/Miasto Stołeczne Warszawa)

Każdy widzi to, co chce widzieć – powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, pytana o krytykę świątecznych kartek przygotowanych przez ratusz. Boże Narodzenie to czas, który powinien łączyć, nie dzielić, i taki jest wydźwięk tych grafik – dodała.

Awantura o karty świąteczne. „Trzaskowski wpisuje się w wojnę światopoglądową”

Informując o akcji „Warszawskie Kolędowanie” stołeczny ratusz pokazał grafikę, na której nie sposób doszukać się jakichkolwiek symboli religijnych....

zobacz więcej

Grafiki utrzymane w konwencji świątecznych kartek pojawiły m.in. na oficjalnych profilach miasta w mediach społecznościowych.

Na jednej z nich widać Pałac Kultury i Nauki, charakterystyczną palmę na rondzie de Gaulle'a oraz pomnik Warszawskiej Syrenki. Na niebie widnieje księżyc oraz gwiazda, które zdaniem części komentatorów przypominają półksiężyc będący symbolem islamu.

Niektórzy krytykowali także brak bezpośredniego nawiązania w grafikach do symboliki chrześcijańskiej. Pytana o te zarzuty rzeczniczka stołecznego ratusza podkreśliła, że „każdy widzi to, co chce widzieć”.

– Warszawa jako stolica jest przede wszystkim miastem tolerancyjnym. W Warszawie oprócz katolików żyją osoby o różnym pochodzeniu, wyznaniu, wierze, poglądach – mówiła Gałecka; jej zdaniem kartki świąteczne przygotowane przez ratusz do wspólnego celebrowania mają zapraszać wszystkich.

– Motywem przewodnim ma być wspólnotowość. Święta Bożego Narodzenia to czas, który powinien nas łączyć, a nie dzielić – bez względu na różnice, które są między nami. Taki jest wydźwięk grafik. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to nie rozumie tak naprawdę świąt Bożego Narodzenia – podkreśliła Gałecka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej