RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera w Warszawie, mieszkańcy przepłacali. Posypały się potężne kary od UOKiK

Karę będzie musiał też zapłacić były prezes Veolia Energia Warszawa (fot. Shutterstock/Lutsenko_Oleksandr)
Karę będzie musiał też zapłacić były prezes Veolia Energia Warszawa (fot. Shutterstock/Lutsenko_Oleksandr)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył kary w wysokości blisko 120 mln zł na spółki z grupy Veolia Polska. Powód? Podział rynku oraz zawarte zmowy: cenową i przetargową, które ograniczały konkurencję na warszawskim rynku ciepła. Skutkiem nielegalnych porozumień były wyższe ceny za ogrzewanie, jakie musieli płacić mieszkańcy stolicy.

Awantura o karty świąteczne. „Trzaskowski wpisuje się w wojnę światopoglądową”

Informując o akcji „Warszawskie Kolędowanie” stołeczny ratusz pokazał grafikę, na której nie sposób doszukać się jakichkolwiek symboli religijnych....

zobacz więcej

W komunikacie UOKiK prezes urzędu Tomasz Chróstny poinformował, że w latach 2014-17 spółki PGNiG Termika i Veolia Energia Warszawa dokonały między sobą podziału rynku dostarczania ciepła. O działaniach podmiotów wiedziały ich spółki-matki, a menadżerowie kierujący firmami byli bezpośrednio zaangażowani w proceder.
<
W rezultacie tych działań wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, instytucje publiczne oraz przedsiębiorcy w Warszawie przepłacali za dostarczane ciepło.

Kary mogły sięgnąć pół miliarda złotych


Tomasz Chróstny wyjaśnił, że odstąpił od ukarania spółki PGNiG Termika, która poinformowała o nielegalnym porozumieniu, w którym uczestniczyła, i „dostarczyła istotnych dowodów w sprawie”.

„Rozpoczęcie tego postępowania zainicjowała spółka PGNiG Termika, która zdecydowała się skorzystać z programu łagodzenia kar leniency i zgłosiła się do UOKiK z informacją o zmowie, przedstawiając okoliczności zawartego porozumienia. Biorąc pod uwagę wysoką wartość dostarczonego materiału dowodowego i późniejszą pełną współpracę z Urzędem, zdecydowałem odstąpić od nałożenia kary pieniężnej na spółki i menedżera z grupy PGNiG, zgodnie z ideą programu leniency. W ten sposób sygnaliści uniknęli blisko pół miliarda złotych kar” – tłumaczy Chróstny. Bez złożenia wniosku i współpracy z UOKiK podmioty musiałyby liczyć się z karami w łącznej wysokości ponad 486 mln zł.

Kolejne podwyżki w Warszawie. Po wzroście opłat za śmieci i parkowanie

Nie planujemy takiej podwyżki – mówił w styczniu tego roku Rafał Trzaskowski pytany o koszty komunikacji miejskiej w stolicy. Od tamtej pory...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia UOKiK, warszawski system ciepłowniczy jest największym w Unii Europejskiej. Najbardziej znaczącymi podmiotami są na nim: PGNiG Termika – w zakresie wytwarzania oraz Veolia Energia Warszawa na rynku dystrybucji i sprzedaży ciepła odbiorcom końcowym, m.in. spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom, firmom, szkołom i urzędom.

Pierwsza taka kara w historii Urzędu


Prezes UOKiK zdecydował też po raz pierwszy w historii urzędu o nałożeniu kary na osobę fizyczną. Ówczesny prezes Veolia Energia Warszawa został ukarany kwotą 200 tys. zł, którą będzie musiał zapłacić z własnych pieniędzy.

„W efekcie porozumienia odbiorcy końcowi musieli płacić więcej za energię cieplną niż w warunkach konkurencji. Były to nie tylko firmy czy instytucje, ale również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. To oznacza, że na skutek zmowy warszawiacy przepłacali za ogrzewanie swoich mieszkań” – tłumaczy szef UOKiK.

źródło:

Zobacz więcej