RAPORT

Pogarda

Prokurator generalny Kalifornii szefem służby zdrowia w gabinecie Bidena

Były kongresman jest zwolennikiem programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych „Obamacare” (fot. Alex Wong/Getty Images)
Były kongresman jest zwolennikiem programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych „Obamacare” (fot. Alex Wong/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent elekt Joe Biden wybrał kalifornijskiego prawnika, obecnego prokuratora generalnego stanu Kalifornia, Xaviera Becerrę na szefa resortu zdrowia i służb społecznych – poinformowała agencja AP powołując się na źródła z otoczenia Bidena. Jako szef tego resortu Becerra m. in. pokieruje walką z pandemią koronawirusa.

Biden wyznaczył swój zespół prasowy. Będą nim kierowały kobiety

Prezydent elekt USA Joe Biden ogłosił skład przyszłego zespołu prasowego Białego Domu. Po raz pierwszy w historii wszystkie wyższe stanowiska będą...

zobacz więcej

Jeżeli jego kandydatura zostanie zatwierdzona przez Senat, 62-letni Becerra będzie pierwszym latynoskim szefem tego resortu posiadającego rozległe uprawnienia w dziedzinie kontroli zdrowia, lekarstw i szczepień, badań naukowych i programów ubezpieczeń zdrowotnych obejmujących ponad 130 mln amerykanów.

Becerra, były kongresman, jest znanym zwolennikiem wprowadzonego na mocy ustawy Affordable Care Act, znanej również pod nazwą „Obamacare”, programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. Jako demokratyczny deputowany do Izby Reprezentantów, Becerra odegrał dużą rolę w przeforsowaniu tej ustawy przez Kongres.

Jako prokurator generalny Kalifornii Becerra przewodził koalicji rządzonych przez Demokratów stanów broniącej „Obamacare” przed próbami administracji Trumpa jej likwidacji. W przyszłym roku wyrok w tej sprawie ma wydać Sąd Najwyższy.

W pierwszej kolejności jednak – jak się podkreśla – Becerra będzie musiał zająć się walką z pandemią koronawirusa, która przybiera w USA coraz bardziej katastrofalne rozmiary. Wirus zabił już ponad 281 tys. Amerykanów a w ostatnich dniach umiera ponad 2 tys. osób dziennie.

Becerra był rozważany jako kandydat na inne stanowiska w administracji Bidena, w tym na federalnego prokuratora generalnego. Biden jest ostatnio pod presją różnych środowisk domagających się większego zróżnicowania etnicznego jego gabinetu. M.in. kongresmeni pochodzenia latynoskiego mieli domagać się większej liczby Latynosów w gabinecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej