RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: do końca marca liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 może się podwoić

Do końca marca z powodu Covid-19 umrze 539 tys. Amerykanów (fot. Alex Edelman/Getty Images)

Liczba śmiertelnych ofiar Covid-19 w Stanach Zjednoczonych może się podwoić w ciągu najbliższych czterech miesięcy - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Do tej pory pandemia koronawirusa spowodowała w USA prawie 280 tysięcy zgonów.

Biden przyjmie szczepionkę publicznie. Wyjaśnił dlaczego

Joe Biden powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że poprosi Amerykanów, aby nosili maseczki przez pierwsze 100 dni jego prezydentury. Powiedział...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Obecnie w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 umiera codziennie od 2 do 2,5 tys. osób. Według naukowców z Instytutu Metryk Zdrowotnych przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w styczniu średnia liczba ofiar śmiertelnych przekroczy najprawdopodobniej 3 tys. Do końca marca liczba zgonów z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wzrośnie do 539 tysięcy.

Choć pierwsze szczepionki na Covid-19 mają być w USA dostępne jeszcze w tym miesiącu, nie przyniosą one gwałtownej poprawy sytuacji, ponieważ w pierwszych miesiącach ich liczba będzie ograniczona. Z tego powodu efekt szczepień będzie początkowo niewielki.

Według naukowców do końca marca dzięki szczepieniom uda się uchronić przed śmiercią 9-14 tysięcy osób. Sytuacja ma się poprawić w połowie przyszłego roku, gdy szczepionka będzie powszechnie dostępna dla Amerykanów.

Jak dotąd dwa koncerny – Pfizer i Moderna – wystąpiły do rządu USA o zgodę na dystrybucję szczepionki. W pierwszej kolejności mają ją otrzymać pensjonariusze i pracownicy domów spokojnej starości oraz pracownicy służby zdrowia narażeni na zakażenie koronawirusem.

źródło:

Zobacz więcej