RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Bomba cyklonowa” grozi Ameryce. Burze i śnieżyce na Wschodnim Wybrzeżu USA

Najcięższy śnieg do 36 cm prawdopodobnie spadnie między Massachusetts a Maine. (fot. Joe Amon/MediaNews Group/The Denver Post via Getty Images)

Ulewne deszcze i śnieżyce napływające w weekend ze Środkowego Atlantyku na tereny północno-wschodnich amerykańskich stanów mogą się przekształcić w pogodową „bombę cyklonową”. Stanowi to także zagrożenie dla marynarzy.

Atak zimy na południu Polski. Samochody utknęły na drogach [WIDEO]

Zima dała się mocno we znaki mieszkańcom Bielska-Białej i okolic. Marznący deszcz, który w momencie zmienił się w lód sparaliżował miasto. Wiele...

zobacz więcej

Jak podkreśla meteorolog CNN Taylor Ward pogarszające się szybko warunki pogodowe z ulewnymi deszczami i śnieżycami zaalarmowały władze kilku stanów północno-wschodnich. Wiatr w porywach w Nowej Anglii w tym w Massachusetts może osiągnąć prędkość 80 km na godzinę.

– Ponieważ front gwałtownie się intensyfikuje, spowoduje również silny wiatr, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża od środkowego Atlantyku po Maine. Można się spodziewać, że prędkość wiatru w porywach dojdzie w sobotę od 45 do 60 km na godzinę, a niekiedy może nawet przekraczać 80 km na godzinę na takich terenach jak Cape Cod – wyjaśnił w CNN Ward.

Burze stworzą również niebezpieczeństwo dla marynarzy na wodach przybrzeżnych Massachusetts i Rhode Island. Wiatry do 50 węzłów (ok. 90 km na godzinę) i fale o wysokości ponad 6 metrów są spodziewane późnym sobotnim popołudniem i w nocy lokalnego czasu. Ograniczenie widoczności wraz z silnymi wichurami może doprowadzić do przewrócenia lub uszkodzenia statków.

Ostrzeżenia obowiązują wzdłuż wybrzeża Atlantyku, od stanów Karolina Południowa i Karolina Północna do Maine.

– Burza mogłaby się nasilić na tyle szybko, by przekształcić się w „bombę cyklonową”, zjawisko charakteryzujące się spadkiem ciśnienia o co najmniej 24 milibary w ciągu 24 godzin oraz zwiększonymi opadami i niszczycielskim wiatrem" - tłumaczy CNN.

Według prognoz najsilniejszy deszcz nawiedzi szczególnie obszary od Richmond w Wirginii do Bostonu. Spodziewane są tam opady od 50 do 120 mm.

Największy śnieg od 20 do 36 cm prawdopodobnie spadnie między Worcester w stanie Massachusetts a Caribou w stanie Maine.

– Od późnego popołudnia odradzamy podróże, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia obfitych opadów śniegu prowadzących do niebezpiecznych warunków – ostrzegał w sobotę oddział Krajowych Służb Meteorologicznych (NWS) w Portland w stanie Maine dodając, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawach prądu.

źródło:

Zobacz więcej