RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja: „Wszyscy nienawidzą policji”. Gaz przeciw manifestującym, wiele zatrzymań

Manifestujący twierdzą, że walczą „w obronie wolności” (fot. Adnan Farzat/NurPhoto via Getty Images)

W Paryżu i w innych miastach Francji – w sumie w 90 miejscowościach – odbyły się demonstracje przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie oraz „w obronie wolności”. Chociaż w większości przypadków manifestacje przebiegły spokojnie, to w niektórych miejscach doszło do aktów chuligaństwa i starć z policją. Tak było między innymi w stolicy, gdzie demonstrowało 5 tysięcy osób.

Zamieszki we Francji. Policja użyła gazu

Agencja Reutera informuje, że policja użyła gazu łzawiącego podczas marszu protestacyjnego przeciwko przemocy policji w Paryżu po tym, jak...

zobacz więcej

W Paryżu doszło do największych starć. Gdy demonstranci idący z Porte des Lilas z transparentami o treści: „Wolność, równość, braterstwo, dla kogo!” oraz „Wszyscy nienawidzą policji” dotarli do pl. Republiki, gdzie skrajnie lewicowi chuligani i anarchiści wszczęli zamieszki i dokonali dużych zniszczeń. 

Demonstranci podpalają samochody i kontenery na śmiecie. Doszło do przepychanek manifestujących z policją , która użyła gazu łzawiącego. Władze poinformowały, że zatrzymano 64 agresywnie zachowujące się osoby, a 8 policjantów zostało rannych Kilkudziesięciu ubranych na czarno i zamaskowanych protestujących zaczęło budować barykady rzucając w funkcjonariuszy butelkami i racami. Podpalone barykady gasili strażacy. Tymczasem manifestanci splądrowali również siedzibę jednego z banków i spalili znalezione dokumenty. 13 osób zostało także zatrzymanych w Nantes. W tamtejszej demonstracji ranni zostali dwaj funkcjonariusze służb bezpieczeństwa.

źródło:
Zobacz więcej