RAPORT

Pogarda

Słowacja: Niektóre ośrodki narciarskie działają, ale nie wiadomo jak długo

W sobotę działały niektóre wyciągi w Jasnej, największym centrum narciarskim w Niskich Tatrach. (fot. Shutterstock/slava296)
W sobotę działały niektóre wyciągi w Jasnej, największym centrum narciarskim w Niskich Tatrach. (fot. Shutterstock/slava296)

Najnowsze

Popularne

Stacje narciarskie na Słowacji nie mają zakazu funkcjonowania. W niektórych spośród nich uruchomiono część wyciągów i kolejek. Na nartach można jeździć m.in. w Jasnej i Donovalach w Niskich Tatrach. Nie działają natomiast wyciągi i kolejki w Wysokich Tatrach. W poniedziałek rząd ma ogłosić zasady funkcjonowania ośrodków narciarskich w okresie epidemii koronawirusa.

Francja skontroluje wyjeżdżających na narty. Będzie kwarantanna

Francja będzie kontrolować granice i wprowadzi kwarantannę dla osób planujących wyjazdy na narty do sąsiednich państw. Działania takie będą...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Słowackie media zwracają uwagę na fakt, że w kraju tym nie ma jasnych regulacji dotyczących obecnego sezonu narciarskiego. W wypowiedziach przedstawicieli słowackiego rządu pojawiały się sugestie, że stacje narciarskie na Słowacji powinny być uruchomione w podobnych terminach, jak w Alpach.

Minister transportu Andrej Doleżal, któremu częściowo podlega turystyka, oświadczył natomiast, że amatorzy narciarstwa powinni zapomnieć o nartach w czasie Świąt i Nowego Roku w słowackich górach. Grupa ekspertów współpracująca z jego resortem zarekomendowała zamknięcie słowackich miejscowości narciarskich w tym sezonie ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreślił.

Boris Kollar, właściciel jednej ze stacji narciarskich w Donovalach uznał, że zalecenia ekspertów nie stwarzają formalnych przeszkód dla funkcjonowania wyciągów, jeśli przestrzegać zasad higieny – i uruchomił je. Kollar jest właścicielem wyciągów w Donovalach, ale jest też przewodniczącym parlamentu Słowacji. W ślad za donovalską podążyły niektóre inne stacje. W sobotę działały niektóre wyciągi w Jasnej, największym centrum narciarskim w Niskich Tatrach.

W piątek szef służb higieniczno-sanitarnych Jan Mikas potwierdził, że nie ma oficjalnego zakazu funkcjonowania wyciągów i kolejek. Zapowiedział, że w czasie weekendu zostaną opracowane zasady obowiązujące w miejscowościach narciarskich. Mają być przedstawione przez rząd na początku przyszłego tygodnia.

Słowackie media piszą, że nie można wykluczyć uzależnienia korzystania ze skipassów od przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Obowiązujący zakaz funkcjonowania wyciągów narciarskich był szeroko dyskutowany w minionym tygodniu w Czechach. O zakazie przypominali w swych wystąpieniach członkowie rządu, a premier Andrej Babisz zapowiedział podjęcie rozmów z sąsiednimi krajami - Austrią, Słowacją i niemieckim krajem związkowym Bawarią, by skoordynować z nimi działania czeskiego rządu w tej sferze. W trakcie konferencji prasowej w piątek minister zdrowia Czech zapowiedział, że stacje narciarskie ruszą 18 grudnia, ale ostateczną decyzję w tej sprawie rząd Czech podejmie również w poniedziałek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej