RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus. KO oskarża o „odrzucenie” niemieckiej pomocy. Jest odpowiedź MSZ

MSZ: Strona niemiecka przekazała, że nie widzi możliwości wsparcia personelem medycznym (fot. PAP/Mateusz Marek; Rafał Guz; Wojciech Olkuśnik )
MSZ: Strona niemiecka przekazała, że nie widzi możliwości wsparcia personelem medycznym (fot. PAP/Mateusz Marek; Rafał Guz; Wojciech Olkuśnik )

Krzysztof Brejza, Dariusz Joński i Michał Szczerba zażądali od premiera i szefa MSZ wyjaśnień, sugerując, że odrzuciliśmy pomoc RFN w zakresie walki z pandemią. „Informacje, jakoby Polska odmówiła przyjęcia pomocy ze strony Niemiec, są nieprawdziwe” – odpowiada wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. Informuje jednocześnie, że Polska poprosiła o pomoc, ale w zakresie personelu medycznego. „Strona niemiecka przekazała, że nie widzi możliwości wsparcia personelem medyczny” – czytamy w piśmie MSZ skierowanym do polityków KO.

Epidemia koronawirusa. Najnowsze dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 430 nowych przypadkach zakażenia. Z raportu przedstawionego przez resort...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zamieszanie, które opozycja podtrzymuje, w sprawie oferowanej ze strony Niemiec pomocy zaczęło się od wpisu ministra ds. Europejskich w niemieckim MSZ M. Rotha z 21 października. Opublikowane na Twitterze w języku polskim oświadczenie brzmiało: „Solidarność w tych trudnych czasach jest dla nas szczególnie ważna. Pomagamy naszym europejskim sąsiadom i partnerom w ochronie zdrowia ludzi i w skutecznym zwalczaniu pandemii konornawirusa”. Tego samego dnia niemiecka gazeta „Die Welt” stwierdziła, że polski rząd jest zbyt dumny, by poprosić Niemców o pomoc w walce z pandemią.

Jak wyjaśnia wiceminister Szymon Szynkoski vel Sęk następnego dnia – kanałami dyplomatycznymi MSZ RFN zapewniło o gotowości udzielenia pomocy „w razie potrzeby”, ale bez formułowania konkretnej oferty.

Premier: Opozycja nie rozumie, że strategia „im gorzej, tym lepiej” uderza w państwo

To, co dzieje się w Polsce, mocno mnie osobiście boli. Opozycja nie potrafi zrozumieć, że strategia „im gorzej, tym lepiej” uderza w podstawę...

zobacz więcej

„Próby powielania przekłamań”


Sprawę natychmiast podchwycili politycy KO sugerując, że rząd Mateusza Morawickiego nie chce skorzystać z oferowanej przez Berlin pomocy. Dwa tygodnie później, czyli z początkiem listopada, Krzysztof Brejza, Dariusz Joński i Michał Szczerba z KO zażądali od premiera i szefa polskiej dyplomacji udostępnienia dokumentów (notatek i decyzji) dotyczących odrzucenia „niemieckiej oferty pomocy”. Odpowiedź taką otrzymali.

W osobnych pismach do polityków opozycji MSZ poinformowało, że 10 listopada Polska przekazała stronie niemieckiej odpowiedź odnośnie propozycji pomocy. „W związku z rozbudową sieci szpitali tymczasowych, zgłasza zainteresowanie ew. wsparciem w obszarze personelu medycznego, które byłoby bardzo pomocne”.

Poinformowano jednocześnie stronę niemiecka, że Polska obecnie jest samowystarczalna jeśli chodzi o wyposażenie szpitali (łóżka i respiratory) i „zabezpiecza potrzeby pacjentów we własnym zakresie.

Jak informuje polski MSZ jeszcze tego samego dnia nadeszła od niemieckiego resortu sprawa zagranicznych zaskakująca odpowiedź. „Strona niemiecka przekazała, że nie widzi możliwości wsparcia personelem medyczny” – czytamy w piśmie MSZ skierowanym do polityków KO.

MZ: Koronawirus przyczynił się do śmierci blisko stu pracowników służby zdrowia

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, 6 dentystów, 3 farmaceutów, 2 ratowników medycznych i 2 położnych – wynika...

zobacz więcej

Kilku lekarzy wojskowych?


Trzy dni później tj. 13 listopada Niemcy uzupełnili tę informacje sugerując, że „ewentualna forma pomocy w zakresie personelu medycznego mogłaby zostać ewentualnie udzielona w formie podobnej, jak w przypadku Czech (2 lekarzy wojskowych w szpitalu w Pradze)”. „Wszystkie kraje mierzą się z deficytami personelu, a RFN nie dysponuje lekarzami innymi niż wojskowi” – czytamy w dokumencie MSZ-tu.

Władze niemieckie wyraziły za to zadowolenie z „kontaktu między niemieckimi landami a polskimi regionami i miastami zmierzającego do wypracowania wsparcia materiałowego i ew. przyjmowania pacjentów”.

Na prośbę polskiego MSZ o przestawienie szczegółowych informacji ws. tej regionalnej pomocy, wadze niemieckie na razie nie odpowiedziały.

Po kilkaset wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 w każdym z województw

W każdym z województw wolnych pozostaje przynajmniej po kilkaset łóżek dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce zachowana jest też wystarczająca...

zobacz więcej

Polska pomaga wielu krajom


MSZ informuje także polityków KO, że Prezydent Andrzej Duda podziękował Prezydentowi RFN F. W. Steinmeierowi za deklarację pomocy i sam również zapewnił, że Polska jest gotowa takiej pomocy udzielić Niemcom.

MSZ informuje ponadto, że w czasie pandemii Polska udzieliła pomocy wielu innym krajom. W zakresie współpracy wsparcia NATO: Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Irakowi i Gruzji. Z kolei w ramach stosunków międzypaństwowych pomocy finansowej, medycznej lub materialnej udzielono m.in.: Hiszpanii, Włochom, Armenii, Bośni oraz biuru ONZ dr. Koordynacji Pomocy Humaniternej.

Przypomniano także pomoc polskich zespołów medycznych we Włoszech, USA Etiopii, Libanie i na Słowenii.

„Ta władza nie ma prawa rządzić”. Grodzki oskarżył rząd o odbieranie dodatków za walkę z COVID-19

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki oskarżył władze Polski o „odbieranie medykom dodatków za walkę z COVID-19” i zasugerował, że środki, które rzekomo...

zobacz więcej

Taki fakt nie miał miejsca


Na końcu przestawionej informacji MSZ apeluje o zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, o rzekomej odmowie pomocy oferowanej przez Niemcy przez polski rząd.

„Fakt taki nie miał miejsca, ani też nigdy nie było to Polski intencją. Próby powielania przekłamań zarówno w polskiej, jak i w niemieckiej przestrzeni publicznej i towarzyszący im szum medialny nie służą dobrej współpracy w gronie europejskich partnerów, szczególnie w tak wymagającym dla naszego społeczeństwa okresie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej