RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spam na skrzynkach samorządowców. Proszą szefową KE o „ominięcie” polskiego rządu

Władze Warszawy i Budapesztu przeciwko wetu w UE (fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh; /EPA/OLIVIER HOSLET / POOL; Radek Pietruszka)
Władze Warszawy i Budapesztu przeciwko wetu w UE (fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh; /EPA/OLIVIER HOSLET / POOL; Radek Pietruszka)

Prezydent Warszawy, razem ze swoim odpowiednikiem z Budapesztu, krytykuje unijne weto Polski oraz Węgier i zapowiada walkę o bezpośredni dostęp samorządów do środków UE, z ominięciem krajowych rządów. Akcja rozszerza się o kolejnych burmistrzów i prezydentów miast. Powstał list do szefowej KE w tej sprawie. Apel o dołączenie do inicjatywy jest masowo rozsyłany do samorządowców – potwierdził portal tvp.info. Jeden z nich, chcący zachować anonimowość, w rozmowie z portalem tvp.info mówi o kulisach akcji prowadzonej przez polityków opozycji.

Prof. Nowak: Czy można za pieniądze sprzedać niepodległość i czy warto?

– Czy można za pieniądze sprzedać niepodległość i czy warto? – pytał w kontekście toczącego się wokół polskiego weta sporu politycznego goszczący w...

zobacz więcej

Na przyszły tydzień (10-11 grudnia) zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027. Powodem sprzeciwu premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana jest rozporządzenie dotyczące powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Inicjatywa z nazwiskiem Trzaskowskiego


„My, burmistrzowie polskich i węgierskich miast, potępiamy działania pana Orbana i pana Morawieckiego. Reprezentując xx (tu przygotowane miejsce na wpisanie liczby – przyp. red.) milionów Węgrów i Polaków, wyrażamy poparcie dla ochrony praworządności i dokładnego nadzoru nad funduszami unijnymi, aby wspólne zasoby służyły dobru publicznemu, a nie antydemokratycznym i skorumpowanym interesom” – czytamy w liście do Ursuli von der Leyen, pod którym widnieją nazwiska Rafała Trzaskowskiego i burmistrza Budapesztu Gergely’ego Karacsony. Wzór pisma opublikował Marek Poniedziałek z Polskiego Radia Zachód. W rozsyłanej samorządowcom wiadomości wraz z dokumentem pojawia się apel o dołączenie do inicjatywy „wspólnego listu” do szefowej KE. „Jego ideą jest, by w przypadku braku porozumienia w kwestii budżetu Unii Europejskiej, stworzono instrument finansowy skierowany bezpośrednio dla samorządów z Polski i Węgier”.

Chcą „funduszu odbudowy dla samorządów”


Pomysł pojawia się zresztą nie po raz pierwszy. Już w listopadzie Trzaskowski i Karacsony w przekazanym Komitetowi Regionów oświadczeniu twierdzili, że „UE nie powinna finansować skorumpowanych rządów” i deklarowali, że będą kontynuować starania o bezpośredni dostęp samorządów do środków unijnych – tak, aby lokalne społeczności nie były karane za nieodpowiedzialne, ich zdaniem, decyzje władz Polski i Węgier. „W przypadku porozumienia międzyrządowego bez Węgier i Polski (rzekomo szykowanego alternatywnego wobec Funduszu Odbudowy projektu – red.) proponujemy, aby UE wykorzystała środki pierwotnie przydzielone w jego ramach dla Węgier i Polski na utworzenie Funduszu Odbudowy i Odporności dla polskich i węgierskich gmin, aby mogły one napędzać zrównoważone i sprawiedliwe społecznie ożywienie gospodarcze. Gwarantujemy pełną przejrzystość i odpowiedzialność, a także pełne dostosowanie do wartości i wyznaczonych przez Unię Europejską celów” – czytamy w nowym dokumencie.

Masowy apel na skrzynkach samorządowców

Saryusz-Wolski o sygnałach z KE w sprawie pakietu budżetowego. „To gra negocjacyjna”

Sygnały, jakie wychodzą z KE w sprawie pakietu budżetowego, są mylące i celowo wprowadzające w błąd; to normalna gra negocjacyjna – powiedział...

zobacz więcej

Portal tvp.info potwierdził, że korespondencja jest masowo rozsyłana wśród związanych z opozycją przedstawicieli samorządów. W jej treści pojawia się też apel o jak najszybszą odpowiedź – zbieranie podpisów poparcia trwa do niedzieli, 6 grudnia.

Dlaczego tak krótko? Celem jest, by korespondencja dotarła przed przyszłotygodniowym szczytem Rady Europejskiej – wyjaśniają koordynatorzy akcji w województwie lubuskim, choć najprawdopodobniej identyczne działania prowadzone są także w innych regionach kraju.

Wskazuje na to choćby postawa prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, która potwierdziła dołączenie do inicjatywy włodarzy Warszawy i Budapesztu, dodając, że „pod apelem podpisało się wiele małych i dużych samorządów z Polski i Węgier” – czytamy w jej wypowiedzi dla portalu mojaswidnica.pl.

Samorządowiec: Próba osłabienia pozycji negocjacyjnej Polski i Węgier


Skontaktowaliśmy się z jednym z samorządowców województwa lubuskiego, który otrzymał wspomnianą korespondencję. Choć nie chciał ujawnić jej autora, potwierdził, że wiadomość nadeszła ze służbowego adresu burmistrza powiązanego z Platformą Obywatelską.

„Praworządność” wg UE. Hiszpański ekspert: To powinno niepokoić nie tylko Węgry i Polskę

W „praworządności” nie chodzi tylko o „wartości UE”, ale o to, kto może interpretować ich znaczenie i czy można to wykorzystać jako polityczną...

zobacz więcej

– Wśród adresatów maila znalazło się ponad 80 samorządowców z różnych szczebli władz regionu: niemal wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – mówi nasz rozmówca, chcący zachować anonimowość.

„Próba uwikłania samorządów”


Jak przyznaje, jego odpowiedź była negatywna – nie zamierza włączać się w inicjatywę, którą ocenia jako „próbę wmanipulowania i pokazania, że rzekomo cały samorząd jest przeciwny postawie rządów Polski i Węgier ws. ewentualnego weta”.

– Uważam, że to kolejna próba uwikłania samorządów, które i bez tego mają masę problemów do rozwiązania, w konflikt pomiędzy czołowymi przedstawicielami miast prezydenckich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Sopot, którzy czując siłę i poparcie w partiach opozycyjnych jawnie deklarują się jako przeciwnicy obecnego rządu – mówi nam samorządowiec.


Zobacz rozsyłany szkic listu do szefowej KE (PDF)

Jak ocenia, chodzi nie tyle o troskę o unijne środki, co osłabienie pozycji negocjacyjnej premiera Orbana i premiera Morawieckiego przed zbliżającym się szczytem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej