RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego. 153. rocznica urodzin Marszałka

W 153. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty przed jego pomnikiem na stołecznym Placu Piłsudskiego. W ten sposób upamiętniono twórcę Legionów, architekta niepodległości i zwycięskiego wodza wojny polsko-bolszewickiej.

85 lat temu zmarł marszałek Józef Piłsudski

85 lat temu, 12 maja 1935 r., w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent...

zobacz więcej

Jak mówił podczas uroczystośco szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, marszałek Józef Piłsudski wybudził Polaków z mroku niewoli, dał im moc, szacunek i siłę w drodze do niepodległości Polski.

Zwycięski wódz i naczelnik państwa


Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, a w 1920 r. zwycięskim wodzem w wojnie polsko-bolszewickiej. Położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski. Po przewrocie majowym Piłsudski dwukrotnie był premierem Polski. Jeden z największych Polaków XX wieku zmarł 12 maja 1935 roku. Został pochowany na Wawelu w krypcie św. Leonarda. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu Na Rossie, obok matki.

Uroczystości pogrzebowe marszałka Piłsudskiego trwały 6 dni i były wielką manifestacją patriotyczną. W Krakowie wzięło w nich udział około 200 tysięcy osób, w tym przedstawiciele 16 państw.

źródło:
Zobacz więcej