RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister zdrowia zapewnia: Szczepionki będą dostarczane w bezpieczny sposób

Adam Niedzielski jest ministrem zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego  (fot. PAP/Marcin Obara)
Adam Niedzielski jest ministrem zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego (fot. PAP/Marcin Obara)

– Szczepionki przeciwko koronawirusowi będą dystrybuowane w bezpieczny sposób – zapewnił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że jest cały instytucjonalny system, który weryfikuje deklaracje producentów na temat bezpieczeństwa i jakości tych produktów.

MZ: Koronawirus przyczynił się do śmierci blisko stu pracowników służby zdrowia

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, 6 dentystów, 3 farmaceutów, 2 ratowników medycznych i 2 położnych – wynika...

zobacz więcej

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski był pytany w piątek w TVN24 m.in. o to, czy szczepionki będą dystrybuowane i przechowywane w sposób bezpieczny. Zapewnił, że tak będzie.

– Na tym polega nowoczesna logistyka, która tutaj jest pod pieczą Agencji Rezerw Materiałowych, żeby określone ilości dawek trafiały z tych centrów dystrybucyjnych do poszczególnych zespołów szczepiennych – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w wymogach konkursowych miejsc, gdzie mają być wykonywane szczepienia, narzucono liczbę szczepień. – Ona nie jest przypadkowa. Mówimy tu o 150 tygodniowo, bo ona odnosi się do tego, jak zarządzać sprawnie logistyką – powiedział.

Wyjaśnił, że są państwowe centra w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, w których jest zaplecze pozwalające na przechowywanie szczepionek wymagających specjalnych warunków.

Posłowie Konfederacji obawiają się szczepionki na Covid-19. „Zacofane poglądy” [WIDEO]

W lutym lub marcu rozpoczną się szczepienia Polaków na koronawirusa. Do operacji sceptycznie podchodzą posłowie Konfederacji. – Szkoda, że...

zobacz więcej

– Będziemy też współpracowali ściśle z komercyjnymi hurtowniami, które również będą nam pomagały tworzyć takie efektywne łańcuchy logistyczne dystrybucji – wskazał.

Niedzielski był pytany ponadto o to, jakie grupy społeczne będą szczepione w następnej kolejności po seniorach i służbach mundurowych.

– Chcemy tę decyzję podjąć wspólnie, wspólnie z państwem, wspólnie ze wszystkimi. W poniedziałek chcemy przedstawić taką kompleksową strategię, która będzie się nazywała narodowym programem szczepienia przeciwko covidowi. Tam będą wskazane propozycje kolejnych grup, ale chcemy to poddać konsultacjom społecznym – podkreślił.

Odniósł się też do pytania dotyczącego bezpieczeństwa szczepionki. – Jest cały system instytucjonalny, który weryfikuje te deklaracje (producentów - przyp. red.). Wszystkie dowody naukowe, które dostarczają producenci są weryfikowane przez specjalnie do tego przeznaczone instytucje – zapewnił.

Dodał, że w ramach obszaru europejskiego zajmuje się tym Europejska Agencja ds. Leków. Niedzielski powiedział, że działa ona co prawda pod presją czasu, ale kieruje się trzema kryteriami: bezpieczeństwem, jakością i efektywnością szczepionki.

źródło:
Zobacz więcej